Londra'daki İslamofobik terör saldırısı

- Londra'da geçen yaz teravih namazından çıkanların üzerine aracını süren saldırgan, "terör bağlantılı cinayet" ve "cinayete teşebbüs"ten 43 yıl hapis cezası aldı

LONDRA (AA) - İngiltere'nin başkenti Londra'da geçen yaz teravih namazından çıkanların üzerine aracını süren Darren Osborne, "terör bağlantılı cinayet" ve "cinayete teşebbüs" suçlarından 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Londra'daki Woolwich Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Yargıç Cheema Grubb, Osborne'un terör eylemiyle "bir intihar görevine" çıktığını söyledi.

Yargıç Cheema Grubb, "Bu bir terör saldırısıydı. Kasten insanları öldürmek istedin." diyerek 48 yaşındaki Osborne'a 43 yıl hapis cezası verdi.

Grubb, Osborne'un internet üzerinden ırkçı ve Müslümanlara yönelik nefret yayma amacı taşıyan kişilerle iletişime geçerek aşırılaştığını kaydetti.

Dava süresince mahkemede alaycı ifadeler kullanan Osborne, mahkemeden çıkarılırken de "Tanrı sizi korusun, hepinize teşekkür ederim." dedi.

Dünkü duruşmada savcı Jonathan Rees, Osborne'un Müslüman toplumu "takıntı haline getirdiğini" belirterek, terör eylemi ile amacının "mümkün olduğunca fazla Müslüman'ı öldürmek" olduğunu vurgulamıştı.

Mahkemede konuşan görgü tanıkları ise Osborne'un "Tüm Müslümanları öldüreceğim. Müslümanlar teröristtir." diye bağırdığını ve olayın ardından polisi beklerken de "İşimi tamamladım. Beni artık öldürebilirsiniz." diyerek gülümsediğini aktarmıştı.

- Asıl hedef ana muhalefet liderini öldürmekmiş

Mahkemede Osborne, olayda kullanılan kamyonetin aslında İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in öldürülmesi için kiralandığını açıklamıştı. Dünya Kudüs Günü dolayısıyla başkentte düzenlenen yürüyüşe katılması beklenen Corbyn'e bu sırada saldırmayı hedeflediğini belirten Osborne, polisin yürüyüş güzergahına koyduğu barikatlar dolayısıyla planının değiştiğini anlatmıştı.

Osborne, Corbyn'in seçim bölgesi olması sebebiyle daha sonra Türk, Yahudi ve Müslüman toplumun yoğun olarak yaşadığı Finsbury Park semtine doğru ilerlediğini aktarmıştı.

Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park semtinde 18 Haziran 2017 gecesi İngiliz vatandaşı Osborne, kullandığı kiralık kamyoneti "Müslüman Refah Evi"ndeki teravih namazından çıkan cemaatin üzerine sürmüştü. Saldırıda 51 yaşındaki Makram Ali olay yerinde hayatını kaybetmiş, 11 kişi de yaralanmıştı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler