HABER

Lordlar Kamarasında Türkiye semineri

Londra - İngiltere Lordlar Kamarasında düzenlenen seminerde konuşan TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Türkiye'nin AB ile yaşanan olumsuzluklara rağmen yoluna devam edeceğini, reformların iyi niyetle sürdürüleceğini söyledi.

Lord Ahmet'in ev sahipliğinde dün akşam düzenlenen seminerde, Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan tavsiye kararını değerlendiren Yakış, müzakerelerin askıya alınmasının tavsiyesiyle Türk kamuoyunda bir yargı oluştuğunu, kamuoyunun her şeyin Rumlarla yaşanan limanlar ve havaalanları tartışmasından kaynaklandığına inanmadığını söyledi. Türk kamuoyunun, "bunun gerçek neden olmayıp bir bahaneden ibaret olduğuna" dair bir inanca sahip olduğunu kaydeden Yakış, Türkiye'nin üyeliğine karşı bazı AB üyesi ülkelerin Rumların arkasına saklandığına inanıldığını bildirdi.

Yakış, Türk halkının,Türkiye'nin karşı taraftan hiçbir şey almadan Kıbrıs'ın tümünü de verse yeni bahaneler bulunacağına inandığını ifade etti. Yakış, "Yapılanlar teknik olarak yanlış, müzakereler başladı ve konulan şarta uygun olarak Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi esas alınmalı. Bu konuda Türkiye'nin eksikleri olabilir, bunlar tamamlanıyor. Ama AB Kıbrıs gibi yeni bir kriter koyarsa, bu bize göre yanlıştır" dedi.

Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşması gereği liman ve havaalanlarını açmak gibi bir sorumluluğu bulunduğunu belirten Yakış, "Ama biz de AB'nin de kendi
sorumluluğunu yerine getirmesini ve ambargoları kaldırmasını bekliyoruz" diye konuştu. Konuşmacılar arasında bulunan ABD'den ünlü tarih profesörü Justin McCarthy, bir tarihçi olarak Ermeni soykırımı olmadığı sonucuna vardığını, ancak ne yazık ki bilimsel çalışmaya dayanan bu görüşünün Fransa gibi bir ülkede "suç
sayıldığını" belirterek, ABD'de de Yahudi lobisinin benzeri baskılar yaratmayı başardığını anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön