Lübnan'daki Suriyeli mülteciler

BM kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından 2017'de Lübnan'daki Suriyeli mültecilere 1,68 milyar dolarlık yardım yapıldı

Lübnan'daki Suriyeli mültecilere geçen yıl 1,68 milyar dolarlık yardım yapıldığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan İnsani İşler Koordinatörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, BM kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa çalışmaları sonucu, 2017 yılında Lübnan'daki Suriyeli mültecilere 1,68 milyar dolarlık yardım sağlandı.

Açıklamada, bunun geçen sene ihtiyaç duyulan yardımın sadece yüzde 45'ini karşılayabildiği vurgulandı.

Bağışçıların 2018 için 650 milyon dolar yardım sözü verdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, 2017'deki yardımlar kapsamında 1,3 milyon kişiye temiz içme suyu sağlandığı, 870 binden fazla kişiye yerel sektörden satın alınan gıda yardımının ulaştırıldığı ve 400 binden fazla çocuğa da devlet okullarında eğitim alma fırsatı verildiği belirtildi.

Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin durumunun her geçen gün kötüye gittiğine vurgu yapılan açıklamada, BM Lübnan İnsani İşler Koordinatörü Philippe Lazzarini'nin şu ifadelerine yer verildi:

"Lübnan'daki Suriyeli mülteci ailelerin yüzde 76'sı yoksulluk sınırının altında ve yüzde 50'den fazlası ise aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Unutmamalıyız ki 1,5 milyon Lübnanlı da yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. İnsani yardımın yeterli olmadığı bir döneme geldik."

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, 2 Şubat'ta "Lübnan 2018 Kriz Müdahale Planı" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, "Uluslararası toplum, Suriyeli mülteciler için daha fazla çaba sarf etmeli. Biz, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaparak uluslararası topluma hizmet etmiş oluyoruz. Bu nedenle de uluslararası toplumun desteğine ihtiyacımız var. Topraklarındaki 1,5 milyon Suriyeli mültecinin varlığının yol açtığı zararı telafi etmek için Lübnan'ın, gelecek üç yıl içinde en az 8 ila 10 milyar dolar bir maliyet ile altyapı ve yeni yatırımlara ihtiyacı var." ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin büyük kısmı Bekaa Vadisi olarak adlandırılan bölgede kendi imkânları ile kurdukları çadırlarda hayat mücadelesi veriyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden Kasım 2017'de yapılan açıklamada, Lübnan'da kayıtlı Suriyeli mültecilerin sayısının 997 bin 905'e düştüğü bildirilmişti. Lübnan makamları ise ülkede yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteci olduğunu ifade ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler