HABER

"Lübnanlı öğrenciler Türk yemeklerini çok sevdi"

- Trablus kentindeki Cinan Üniversitesi'nde hizmet veren Türk lokantası, Lübnanlı öğrencilere Türk yemeklerini tanıtıyor - Lokantanın Gaziantepli aşçısı Özyesmin: "Lübnanlı öğrenciler Türk yemeklerini çok sevdi. Öğrencilerin birçoğu Türk yemeklerini ilk defa bizim lokantamızda yediler" - Üniversite öğrencisi İbrahim: "Lübnan'da da pide ve döner yapılıyor ancak Türk döneri ve pidesi bizdekinden farklı ve daha lezzetli"

MUHAMMED ALİ AKMAN - Lübnan'daki Cinan Üniversitesi öğrencileri, kampüs içinde hizmet veren Türk lokantası sayesinde Türk yemeklerini tanıma fırsatı buluyor.

Lübnan'ın Trablus şehrinde yer alan Cinan Üniversitesi'nin kantinindeki Türk lokantasında yemekler Gaziantepli aşçı Serhat Özyesmin'in elinden çıkıyor.

AA muhabirine konuşan aşçı Özyesmin, lokantayı yaklaşık altı ay önce açtıklarını ve her geçen gün daha fazla Lübnanlı öğrencinin Türk yemeklerine ilgi gösterdiğini söyledi.

- "Lübnanlı öğrenciler Türk yemeklerini çok sevdi"

Özyesmin, "Lübnanlı öğrenciler Türk yemeklerini çok sevdi. Öğrencilerin birçoğu Türk yemeklerini ilk defa bizim lokantamızda yediler. Normalde üniversitede yemek yemeyen bazı öğrenciler bile artık dışarıdaki lokantalara gitmiyor, Türk yemeklerini sevdikleri için bize geliyor." dedi.

Üniversitedeki Türk öğrencilerin de bu durumdan çok mutlu olduğunu aktaran Özyesmin "Lübnanlı öğrenciler en çok iskenderi, daha sonra da lahmacun ve pideyi seviyor. Üniversitenin haricinde haftanın belli günleri de dışarıda bir lokantaya yemek yapıyorum. Lübnan halkı da Türk yemeklerine çok ilgi gösteriyor." diye konuştu.

Haftada bir gün farklı bir yemek yaparak Türk mutfağını öğrencilere tanıtmaya çalıştığını ifade eden Özyesmin, son olarak Antep kuru dolması yaptığını, herkesin çok beğendiğini ve yeniden yapması yönünde yoğun talep olduğunu dile getirdi.

- "Öğrencilerimizin Türk mutfağını keşfetmeleri bizi çok mutlu ediyor"

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak 4 senedir Cinan Üniversitesi'nde Türkçe öğretmenliği yapan Veysel Tokur ise lokantanın Türk kültürünü tanıtmak açısından sağladığı faydaya dikkati çekti.

Tokur, "Türkçe dersleri yeni bir dil öğrenmenin yanı sıra Türkiye'yi ve Türk kültürünü tanımak için de önemli bir araç. Öğrencilerimizin, Türk kültürünün bir parçası olan Türk mutfağını, üniversitede Türk aşçının çalıştığı bir Türk lokantası ile yakından keşfetmeleri bizi çok mutlu ediyor." dedi.

Üniversitedeki öğretim görevlilerinin de Türk yemeklerini öğrenciler gibi çok sevdiğini belirten Tokur, bu sayede öğrenciler arasında Türkçe öğrenmeye ve Türkiye'ye ilginin de arttığını ifade etti.

- "Türk döneri ve pidesi daha lezzetli"

CinanÜniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Muhammed İbrahim, "Lübnan'da da pide ve döner yapılıyor ancak Türk döneri ve pidesi bizdekinden farklı ve daha lezzetli." diye konuştu.

Eczacılık Bölümü öğrencisi Meryem Hac ise daha önce Türkiye'de yediği yemeklere üniversitenin kantininde kolayca ulaşabildiği için güzel bir ayrıcalığa sahip oldukları değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

Geri Dön