HABER

Lukoil'in yatırımını Çalık Grubu mu engelledi?

ANKARA (ANKA) – CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Lukoil'in Zonguldak'ta 3 milyar dolarlık rafineri kurma projesinden vazgeçmesinde, Çalık Grubu'nun rolünün bulunduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği yazılı önergesinde dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Lukoil firmasının, Zonguldak'ta 3 milyar dolarlık rafineri kurma projesine hükümetin onay vermediğini hatırlatarak, "Onay verilmemesinde Hükümetinizin Çalık Grubu'na verdiği Samsun – Ceyhan Boru Hattı Projesi etkili olmuş mudur?" diye sordu.

Lukoil firmasının, Zonguldak'a kuracağı rafineriye onay çıkmaması üzerine yatırımlarını Bulgaristan'a yönelttiğini belirten Köktürk, söz konusu rafineri projesinin Zonguldak yerine Samsun'a kaydırılmasının ise Çalık Grubu ile bağlantısının olup olmadığını sordu. Köktürk, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"-Lukoil firmasının bu şekilde yatırımdan vazgeçmesi, işsizliğin ve göçün en yoğun olduğu illerin başında gelen Zonguldak ve her üç gençten birisinin işsiz olduğu ülkemiz için, hem istihdam kaybı açısından, hem de işlenmiş petrol açığı yönünden ülke ekonomimiz bağlamında bir olumsuzluk yaratmamış mıdır?
-Zonguldak İlinin sorunlarının çözülmesine büyük oranda katkı sağlayacak çok büyük ve kararlı bir projenin, şahsınızın ve Enerji Bakanınızın yönlendirmesi sonucu gerçekleşememesinin Zonguldak halkı ve ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuzluğu ne şekilde telafi etmeyi düşünüyorsunuz? Bunu telefi edecek aynı ölçekte bir projeyi Zonguldak'ta ne zaman yaşama geçireceksiniz?

-Şahsınızın pazarlama anlayışı, ilk olarak, İtalyan lider Berlusconi ile olan yakın dostluğunuz sonrasında kendisini belli etmişti. Berlusconi'nin ricası üzerine devletin GSM operatörü Aycell ile Telecom İtalia'ya ait Aria isimli GSM operatörü birleştirildi. Birleşme sonucu ortaya çıkan Avea'nın 3 milyar dolarlık zararı Hazine'ye yüklenmiş midir? Bunun devamı olarak bu ilişki Samsun - Ceyhan petrol boru hattının yapım işine de yansımış mıdır? İtalyan devlet gaz şirketi ENI ile tarafınıza yakınlığı ifade olunan Çalık Grubu'na, 1.5 milyar dolarlık boru hattı yapım işi ihalesiz olarak verilmiş midir?

-ABD Kalkınma ve Ticaret Ajansının, damadınız Berat Albayrak'ın Genel Müdürlüğünü yaptığı Çalık Holding'e 562 bin 371 dolar hibe yardımında bulunduğu şeklinde basında haberler yer almıştır. Basında yer alan bu haberler gerçek midir? Gerçek ise, bu hibe yardımının Çalık Grubuna yapılmasında hangi ölçütler ve beklentiler etkili olmuştur?"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler