HABER

Macaristan'da merkez bankası tartışması

Macaristan hükümeti merkez bankasının bağımsızlığını baltalayabilecek bir yasa geçirmeye hazırlanıyor.

Macaristan hükümeti merkez bankasının bağımsızlığını baltalayabilecek bir yasa geçirmeye hazırlanıyor.

Parlamentoda üçte iki çoğunluğa sahip olan Fidesz partisi bu yılın son parlamento oturumunda konuya ilişkin anayasal değişikliği yapacak.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Macaristan'ın kredi statüsünü 'çöp' olarak tabir edilen düzeye indirirken, söz konusu anayasa reformunu da gerekçe göstermişti.

Budapeşte'de IMF ve AB temsilcileriyle Macar hükümeti yetkilileri arasında yapılan görüşmeler de, 16 Aralık günü aniden kesildi ve heyet Macaristan'ı terk etti.

Gerekçe yine Macar Merkez Bankası'nın bağımsızlığının tehdit altında olduğu iddiası.

Buna göre, hükümet, bağımsız bir kurum olarak faaliyet gösteren Merkez Bankasını, yeni bir uygulamayla, denetim altına almak istiyordu.

Bu projenin açıklanmasıyla birlikte, aylardır hükümetin görevden almak için çaba sarf ettiği, ancak merkez bankasının özel statüsü nedeniyle bunda başarılı olamadığı kurumun başkanı bir açıklama yaparak Macar Merkez Bankası'nın tehlikede olduğunu açıklamış ve Brüksel'den de yardım istemişti.

Brüksel ve Budapeşte arasındaki gerginlik, Macaristan'ın yeni Avrupa Mali Denetim projesine red oyu vermesiyle daha da arttı.

Dün planlanan devlet tahvili satışının bir kısmını iptal edilirken, ülkenin borçlanma maliyeti sürüdürülemez seviyelere yükseldi.

Son ihalede Macaristan'ın borçlanma maliyeti yüzde 9'un üzerine çıktı.

Macaristan Kamu Borçlanma Yönetiminden yapılan açıklamaya göre, 5 yıl vadeli tahvillerin ortalama faiz oranı yüzde 9,63'e, 10 yıl vadeli tahvillerin ise yüzde 9,7'ye yükseldi.

Ülkenin borçlanma maliyetinin 2009 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Macaristan'ın uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ''BB+''ya çekmiş, not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.

Macaristan 2008 yılında benzer bir ihaleyi iptal ettiğinde IMF'den yardım istemek zorunda kalmıştı.

Euro bölgesinde olan ülke halen IMF ve Avrupa Komisyonu ile bir mali yardım paketi üzerinde görüşmeler yapıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler