HABER

Macaristan'ın notu da 'çöp' oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Macaristan'ın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Macaristan'ın kredi statüsünü 'çöp' olarak tabir edilen düzeye indirdi.

Moodys'in notu, ülkenin yüksek borç düzeyine, zayıf büyüme potansiyeline ve hükümetin ekonomi için önüne koyduğu hedeflere ulaşıp ulaşamayacağına dair belirsizlik değerlendirmelerine dayanıyor.

Hükümet ise kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamalarını Macaristan'a karşı girişilen mali saldırıların bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor.

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olan Standart & Poor's ise daha önce Macaristan'ın kredi notunu Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmelere kadar düşürmeme kararı almıştı.

Macar hükümeti geçen hafta Avrupa Birliği'nden yardım talep edebileceğini ancak IMF'den yeni borç almayacağını açıkladı.

Macaristan Ekonomi Bakanlığı kuruluşun not düşürme kararının hiçbir temeli olmadığını ve dışarıdan kaynaklanan tüm zorluklara rağmen son bir buçuk yılda Macaristan ekonomisinin birçok alanında olumlu değişimler yaşandığını belirtti.

'Çöp' statüsü Macaristan hükümeti tahvilleri satın alan yatırımcıların paralarını geri alamayabileceklerine işaret ediyor.

Moody's Macaristan'ın notunu 'yatırım yapılabilir' seviyenin hemen altında olan Ba1 düzeyine indirdi.

Geri Dön