Macron'un Türkiye iddiasına Rusya'dan cevap: Operasyon bizi bölmedi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Suriye operasyonu ile Türkiye ve Rusya'nın arasını açtık" sözlerine bir yalanlama da Rusya'dan geldi. Kremlin "Bu saldırılar Rusya ve Türkiye'yi bölmedi" dedi.

Macron'un Türkiye iddiasına Rusya'dan cevap: Operasyon bizi bölmedi

Fransa lideri Macron'un, cumartesi sabahı Suriye'nin hedef alındığı operasyonu Türkiye'nin desteklemiş olması, Rusya'nınsa kınamasına gönderme yaparak, "Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık" ifadelerini kullanması Peskov'a soruldu.

"SALDIRI RUSYA VE TÜRKİYE'Yİ AYIRMADI"

Peskov Macron'un ifadelerini değerlendirmesi istenince, "Suriye'ye yönelik saldırı Rusya ve Türkiye'yi (birbirinden) ayırmadı. Moskova ve Ankara'nın görüşlerinin bir dizi konuda birbirinden farklılık gösterdiği kimse için sır değil. Fakat bu durum, görüş alışverişi yapmaya ya da görüşlerimizdeki bu farklılıkları tartışmaya devam etmemizi engellemiyor" dedi.

Kremlin Sözcüsü şöyle devam etti: "En önemlisiyse, bu farklılıklar, büyük ekonomik projeler ve diğer çeşitli projelerde işbirliğimizi pek çok açıdan geliştirmemize yansımıyor."

Daha önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da benzer bir açıklama gelmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le ortak basın toplantısında Macron'un ifadelerini değerlendiren Çavuşoğlu, "Farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya'yla ilişkilerimiz Macron'un sözleriyle bozulacak değil" demişti.

"BİR CUMHURBAŞKANI'NA YAKIŞMAYAN AÇIKLAMA"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Fransa'ya verdiği cevapta "Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır"demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır şekilde açıklama bekliyoruz. Macron'un açıklamaları yalanlandı. Üçlü zirve öncesi Ankara'ya gelmek istediğini sayın Cumhurbaşkanımıza söyledi. Rusya ve İran arandı, İran ise üçlü toplantının ardından Fransa'yla da görüşürüz dedi" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Dost ülke Rusya ile aramıza nifak tohumları ekmeye çalışma Emmanuel !
dost ülkemi ?
@giuseppe07 amerika kafirinden daha dost
2 milliyetci 2 troll 2 kavgadan korkmayan mermiye kafa atan ırk ruslar ve türkler uğraşmayın bence altında kalırsınız
suriyeyi vurdular şimdi hedefleri soçi mutabakatını bitirip cenevreyi başlatmak çakallar
makron da şaşırdı kendini öne çıkarmak için saçma sapan açıklamalar yapıyor kapak oldu rusyanın açıklaması ona
abd rusya ile masaya oturamadigi için fransa ve turkiyeyi oturtuyor..bu eksi bir diploması taktiği..ve Fransa nin bu açıklamasınin nedeni bence türkiyenin rusyaya daha da yakınlaştırma..böyle bir açıklama ile arası açılan rusya..sırf bu açıklama için turkiyeyle aramız açılmadı diyeceğini zaten biliyordu..burada rusya nin kozlarını görmeden abd savaş açmaz..şuanki türkiye ve Fransa nin dansöz gibi bir oraya bir buraya oynamasının sebebi rusya nin elini görmek rusyaya yakın durarak..
sen türkiye ye dansözmü dedin yalnışmı anladım cevap bekliyorum.
talandan aciklama rusyaya guvenmeyin ilk firsatta satacak bizi
VER MEHTERİ VEEEEEEEEEEEERRRR
allah düşmanlara fırsat vermesin neler yaparlar neler
Bir yerlerini yırtsalar da RUSYA artık dost ve müttefikimiz.TÜRK halkı ruslara daha sempatik bakıyor.Elbette birçok senaryo üretip uygulamaya çalışacaklar.Birlikte olursak hallederiz.
Alçaklar 3. Dünya Savaşı İçin Salyalar Saçıyorlar.
iyimidir kötümüdür bilmem ama Putin profesyonel bir lider.Türkiye bi operasyonu destekledi diye arayı açmaz . Devlet duygusal davranmaz çıkar ilişkisi gözetir.
Türkiye rusya ve iranla yakınlaşmalı tarih boyunca abd ve avrupadan hayir ve dostluk görmedik türkün türkten başka dostu yoktur aslinda ama illa bir taraf oluncaksa rusya olmali görüşüm.
@serhat_1989_fyicm Tarihte En Çokta Rus Ve İran ile Savaş Verdik Dostum, İran Hep Batıya Sefer Düzenlememizi Bekledi ki Arkadan Vurmak İçin Öylede Yaptı, Taraf Seçmek Mantıklı Değil, Zira Yem Olabilir, Her İki Tarafta Güç Gösterisi Yapar Gibi Hareket Ediyor Lakin Planlanan Kim Kimin Safında Bunu Görmek, Şimdi Türkiye Olarak Taraf mı Seçmeli, Rüzgara Göre Yön Yada Nabza Göre Şerbet mi Vermeli Onu Düşünmeli Devletimiz.
kaleyi verdi. veziri kapacak
VAH FRANSA VAH DURUP DURDUK YERDE TÜRKİYE HALKINI KENDİNE DÜŞMAN ETTİN!!!...
Bu da bizim manda severlere kapak olsun
öfff bu macaron herif gündem peşinde bizdede nihat D var bunun gibi.
yeterin artık sizlerden ve sizizn gibilerden herşey çirkinleşti o güzelim suratlar yok artık pis sakkalar kin lokan suratlar din görünümdeki dinsizler yeterin çekip gidin araplara mutluluk bırakmadınız toplumda???????????????
Nato ülkeleri, Türkiye’nin kritik bir üye ülke olduğunu anca kavradılar. Ortadoğuda yapılan güç savaşında, bu tür psikolojik manipülasyonları görmek hiç te şaşırtmadı!
bunlar osmanlı tokatı yemeye bi türlü doymadılar
bir osmanlı tokatlık canın var geç kenara sus otur yerine ses etme
Diğer Haberler