HABER

Macron ve Le Pen arasında tansiyon yükseliyor

Fransa cumhurbaşkanı adayları arasındaki eleştiri ve suçlamaların dozu artıyor. Macron, sağ popülist Le Pen'i Fransa'yı yıkmaya çalışmakla suçladı. Fransa'da cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron 7 Mayıs'ta yapılacak olan ikinci tur oylamayı kazanacağından emin görünüyor. Macron, Paris'teki seçim toplantısında sağ popülist rakibi Marine Le Pen'i yeneceğini söyledi.

Macron ve Le Pen arasında tansiyon yükseliyor

Bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre de Pazar günkü oylamada Macron'un yüzde 59'luk orana ulaşma şansı bulunuyor. Paris Match dergisi de Le Pen'in oyların yüzde 41'ini alabileceğini yazdı.

Eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron 10 gün önceki ilk tur seçimi oyların yüzde 24,01'ini toplayarak kazanmış, ikinci Marine Le Pen'e verilen oyların oranı ise yüzde 21,3 olmuştu. On yıllardır Fransa'nın siyasetinde söz sahibi olan Cumhuriyetçi ve Sosyalist Partilerin adayları ikinci tura kalmayı başaramamışlardı.

Nihai oylama yaklaştıkça adaylar arasındaki söz düellosunda tansiyon yükseliyor. Macron, Le Pen liderliğindeki Ulusal Cephe'nin Fransa için tehlike olduğunu ve "Fransa düşmanı parti" olarak tanımladığı Ulusal Cephe'nin Fransa'nın "yıkılmasını" amaçladığını söyledi. İç savaş tehlikesi karşısında uyarıda bulunan bağımsız cumhurbaşkanı adayı Macron, "hiçbir zaman ülkenin bölünmesine izin veremeyeceğini" vurguladı.

Le Pen ise Avrupa dostu Macron'u "finans dünyasının ve küreselleşmenin temsilcisi" olmakla itham etti. Le Pen binlerce taraftarına hitaben yaptığı seçim konuşmasında, "Sizleri finans, kibir ve paranın hakimiyetini önlemeye çağırıyorum” dedi.

Televizyondaki söz düellosu belirleyici olabilir

İki aday Çarşamba akşamı katılacakları televizyondaki açık oturumda son kez kozlarını paylaşacak. 15 yıl önce muhafazakâr Jacques Chirac, Ulusal Cephe'nin kurucusu Jean-Marie Le Pen ile kamera karşısına çıkmayı reddetmiş ve 2002'deki cumhurbaşkanlığı seçimini açık farkla kazanmıştı.

Sosyalist Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ise solcu aday Jean-Luc Melenchon'dan ikinci turda hangi adayı desteklediğini açıklamasını istedi. İlk turda yüzde 19,6 oranında oy toplayan Melenchon, Ulusal Cephe'yi seçmenin hata olacağını söylemiş ancak Macron'a açık destek vermekten kaçınmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AG/HS

Geri Dön