HABER

Maden işçisi: Zorla AK Parti mitingine götürüldük

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Aykırı Sorular programı Soma Maden işçisi Sefa Köken'i ağırladı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. işçisi Sefa Köken, CNN Türk’te yayınlanan 'Aykırı Sorular' programına katılarak Gazeteci Enver Aysever’in sorularını yanıtladı. İşçilerin zorla AK Parti mitingine götürüldüğü iddialarına yanıt veren Köken, "Arkadaşlarımızın götürüldüğü doğrudur. Herkesin çalışmaya 30 güne ihtiyacı var. Gitmediği gün yevmiyesi kesiliyor. Sabah gidiyor herkes işe gideceğim diye, 'Durun. Herkes otobüslere binsin, AK Parti mitingine gideceksiniz. Yevmiyenizi de alacaksınız' deniliyor. Herkes zorla alkış yapıyor, ellerine bayrak veriliyor. Bu şekilde" dedi.

Sefa Köken, "Hanımını, Ak Parti’den belediyeden meclis üyesi yaptı birinci sıradan. Seçim zamanı madene, Başbakan'ın, büyükşehir belediye başkanının posterlerini astılar. İşe girdiğimizde, ’iş yerine siyaset yasak’ dediler. Peki sen niye yapıyorsun?" ifadelerini kullandı.

Maden işçilerinin iş kaybetme korkusu taşıdığını söyleyen Köken, "Herkesin borcu var. Madenden başka yapacak bir işi yok bu insanların. Bu yüzden korkuyorlar. Madende çalışan herkes her yerde çalışabilir. Ben 2007 yılında İmbat’ta çalışırken ölümlü bir iş kazasında gördüklerimi söylediğim için işten atıldım. Bana ’Sen buradan ekmek yiyorsun nasıl böyle bir ifade verirsin dangalak herif’ dedi. Çalışanlar yalancı şahitlik yaptı. Ben tek başıma kaldım. İş kaybetme korkusu vardı. Şimdi yine konuşmuyor bu insanlar" diye konuştu.

"BÖLGEDE SURİYELİ ÇALIŞTIRMAYA GEREK YOK"

Madende Suriyeliler'in çalıştırıldığı iddialarına yanıt veren Köken, "Bölgede Suriyeli çalıştırmaya gerek yok. Zaten Türkiye’nin hepsi Suriyeli gibi mülteciden farkı yok. Köleden farkı yok. Suriyeli kesinlikle yok. 18 yaşın altında çalışan yok. Aşırı kötü şartlar altında çalıştırılıyor" diye konuştu.

"YERALTINDA TUVALET İHTİYACI DİYE BİR ŞEY YOK"

İşçilerin kendi yemeğini ve suyunu yanında götürdüğünü belirten Köken, "Yemek için bir mola yok; zaman yok, şu saate diye bir şey yok, iş hafifleyince dayıbaşı, başçavuşlar buna karar veriyor. Genelde yeraltında tuvalet ihtiyacı diye bir şey yok. Ancak çantasında su götürüyor. Kendi yemeğini götürüyor. Suyu ve yemeği şirket vermiyor. 8 saat herkes orada durmak zorunda. Allah güç veriyor dayanıyor bu insanlar. Genel olarak tüm madenlerde baskı ve kölelik düzeni vardır. Hakaret de var. Her zaman daha fazlasını istiyorlar" dedi.

"SEÇİM ZAMANI MADENE, BAŞBAKAN'IN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ POSTERLERİNİ ASTILAR"

Köken, "Hanımını, AK Parti’den belediyeden meclis üyesi yaptı birinci sıradan. Seçim zamanı madene, Başbakan'ın, büyükşehir belediye başkanının posterlerini astılar. İşe girdiğimizde, ’İş yerine siyaset yasak’ dediler. Peki sen niye yapıyorsun?" diye sordu.

"HEPSİ PATRONUN SENDİKASIDIR İŞÇİNİN DEĞİL"

Köken, "Özel sektörlerin hiç birinde sendika diye bir şey yok. Hepsi patronun sendikasıdır. İşçinin değil. İşçiden kesilen para ile maaş alan sendikalar bizi temsil etmiyor. İşveren ’ben varsam sen varsın’ diyor" ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKANIMIZIN DA KASIMPAŞALI OLMASINDAN NORMALDİR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dövüldüğünü iddia eden Taner Kurucan’ın ifade değiştirmesine ilişkin Köken, "Başbakanımızın da Kasımpaşalı olmasından normaldir" dedi.

Köken, sendika seçimlerine aday olduğunu ancak işten atmakla tehdit edildiğini bu nedenle seçimlerde aday olmaktan vazgeçtiğini de söyledi.

Köken, maden kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının resmi rakamlardan daha fazla olduğunu düşündüğünü de öne sürdü.

Köken, işçilerin borçları ortadan kaldırıldığı zaman herkesin konuşacağını da söyledi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler