Madenciler mahkumları kurtarmak için tünel kazdı

SANTİAGO (İHA) - Madencilik sektörünün önde gelen ülkeleri arasındaki Şili'de polis, bir hapishane yakınlarında vantilatörlü, gürültüyü emen özel materyallerle kaplı bir tünel buldu.

Polis, 85 metre uzunluğundaki tünelin maden ocaklarındaki yeraltı tünellerine benzediğini belirterek, beton zemin üzerinde tahta kirişlerin bulunduğunu, ayrıca kazılan toprağı çıkarmak için elektrikle çalışan yük araçlarının ele geçirildiğini söyledi.

Polis, başkent Santiago'daki Colina II hapishanesinde telefonların dinlemesi sonucu ortaya çıkan olayda, iki mahkum eşinin, kocalarını cezaevinden kurtarmak için 4 madenci kiraladığının anlaşıldığını belirtti. Yetkililer, hapishane yakınlarındaki bir evden başlayan tünelin, hapishanenin iç bahçesine 30 metre kala ortaya çıkarıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı'nın 2 numaralı ismi olan Felipe Harboe gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tünel, 30 metre daha kazılsaydı, yaklaşık 200 mahkum firar etmiş olabilirdi" diye konuştu.

Polis, olayın uyuşturucu ticaretine ilişkin bir soruşturma çerçevesinde telefonları dinlenen mahkumların konuşmalarından sonra ortaya çıktığını bildirdi.