HABER

Maduro 1 Mayıs kutlamalarında yeni meclis ve anayasa çağrısı yaptı

Ekonomik ve politik krizden dolayı şiddet ortamının devam ettiği Venezuela'da, devlet başkanı Nicolas Maduro, yurttaşların da içinde olacağı yeni bir kurucu meclis ve anayasa çağrısı yaptı. Yeni bir kurucu meclis ile şu anda çoğu sağ muhalefet üyelerinden oluşan ulusal meclisin dönüştürülmesi ve bu dönüşümde yurttaşlara da görev verilmesi öngörülüyor.

Maduro 1 Mayıs kutlamalarında yeni meclis ve anayasa çağrısı yaptı

Başkent Karakas'taki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında onbinlerce kişiye seslenen Başkan Maduro, devleti dönüştürmeye ihtiyaç olduğunu söyleyerek "Her şeyin ötesinde çürümüş bir ulusal meclis görüyoruz. Böyle durumlarda halk devleti dönüştürmek amacıyla kurucu meclis çağrısı yapabilir” dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yine dün ulusal radyo ve televizyon ağından halka seslenen Maduro, "Muhalefet seçim mi istiyor? Anayasal yetki var. Barış mı istiyor? Anayasal yetki var. Konuşmak mı istiyor? Anayasal yetki var.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Halkı büyük bir zafer anayasası hazırlamaya çağırıyorum.”

Muhalefet ise alternatif 1 Mayıs kutlamalarında bir araya geldi. Ulusal Meclis Başkanı Julio Borges ise bu girişimi de darbe olarak tanımladı.

Maduro: "Sokağa çıkın"

Öte yanda Maduro ülkede gitgide artan enflasyonu ve yükselen fiyatları dondurmak için halkı sokağa çağırdı. Maduro şöyle konuştu: "Ekonomik savaşı yenmek, yerel komiteler aracılığıyla halka ulaşan mal ve hizmetleri sağlamak için daha büyük bir güce ihtiyacımız var. Nihai hedefe ulaşırken ücretlerimizi, gıda yardımlarımızı ve emekli maaşlarımızı savunmalıyız. Sokaklara, ücretleri dondurmaya!"

Venezuela Yüksek Mahkemesi, bir buçuk yıldır uyardığı Meclis'in yetkilerini Mart 2017'de anayasaya uymadığı gerekçesiyle elinden almıştı. Muhalefet kararı darbe olarak nitelemiş ve Maduro yanlısı olarak tanımladıkları Yüksek Mahkeme'nin bu kararının, diktatörlük kurma girişiminin bir parçası olduğunu savunmuştu. Mahkeme kararını 3 gün sonra geri alsa da 3 hafta süren gösterilerde 4 kişi ölmüştü.

Nisan ayında ülkede yeniden yükselen şiddet dalgasında ise 29 kişi hayatını kaybetti.

Geri Dön