Maduro'ya tanınan süre doldu! Avrupa'dan peş peşe açıklamalar

İspanya, İngiltere, İsveç, Avusturya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Almanya ve Hollanda, muhalif lider Juan Guaidó'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

Maduro'ya tanınan süre doldu! Avrupa'dan peş peşe açıklamalar

Avrupa Birliği üyesi 28 ülke, Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro'ya 4 Şubat'a kadar erken genel seçim çağrısı yapması için süre vermişti.

Birlik üyesi ülkeler, bu süre zarfında erken seçim kararı alınmaması durumunda Guaido'ya destek verileceği belirtilmişti.

RUSYA: İÇİŞLERİNE MÜDAHALE

Rusya ise Juan Guaidó'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyan Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanımalarını, "iktidarın yasa dışı olarak ele geçirilmesini meşrulaştırma" olarak tanımladı ve bunun içişlerine müdahale sayılacağını kaydetti.

MADURO'DAN İÇ SAVAŞ UYARISI

Nicolás Maduro ise dün akşam devlet televizyonuna verdiği mülakatta "Ültimatomlara boyun eğmeyiz" dedi ve erken seçime gidilmeyeceğini söyledi.

Maduro, "Seçimler 2024'te yapılacak. Avrupa'nın ne dediği umurumuzda değil" dedi.

Venezuela'ya yönelik yeni yaptırımları devreye sokan ABD Başkanı Donald Trump'ı da hedef alan Maduro, "Beyaz Saray'ın eline kan bulaşmıştır" dedi. Maduro, 'Ülke iç savaşa gidebilir mi?' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bugün kimse bu soruya net bir yanıt veremez. Her şey kuzeydeki imparatorluk (ABD) ile müttefiklerinin delilik ve saldırganlık düzeyine bağlı olacak."

"ASKERİ MÜDAHALE SEÇENEĞİ MASADA"

ABD Başkanı Trump ise CBS televizyonuna verdiği röportajda, Venezuela'ya yönelik olarak askeri müdahale seçeneğinin de masada olduğunu söyledi.

Trump, "Kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz ve ülkemizi korumak adına gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Maduro ise ABD'nin Venezuela'ya yönelik olası bir askeri harekatına karşı Donald Trump'ı uyardı ve "Vietnam'da yaptığınız hatayı tekrarlamayın" dedi.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta Cumartesi günü düzenlenen hükümet karşıtı ve hükümet yanlısı protestolara binlerce kişi katıldı.

Venezuela ordusu Maduro'yu desteklemeye devam ediyor. Ancak Cumartesi günü Hava Kuvvetlerinden general Francisco Yanez istifa ederek kendisini geçici başkan ilan eden Guaidó'ya desteğini açıkladı.

Yanez bugüne kadar muhalefeti destekleyen en üst düzey ordu mensubu oldu.

Juan Guaidó geçen hafta Venezuela ordusu yetkilileriyle Maduro'nun devrilmesi için gizli görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı. Guaidó, Çin'le de temasa geçerek Pekin yönetiminden Maduro'ya sağladıkları desteği kesmelerini talep etmişti.

Guaidó Venezuela'nın herhangi bir bölgesini kontrol etmiyor. Amacı, üke dışında insani yardım merkezleri oluşturarak toplanan yardımların Venezuela'ya sokulması için ordu üzerinde baskı kurmak.

Maduro ise söz konusu yardımların ülkeye sokulmayacağını söylüyor. Devlet Başkanı Cumartesi günü destekçilerine "Biz hiçbir zaman dilenci, bir toplum olmadık, hiçbir zaman da olmayacağız" diye seslenmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
Kılıçdaroğlu,Meral,feto ve pkk ne için uğraşıyor sanıyorsunuz.....Aynı senaryoyu burada da görmek istiyorlar ve büyük bir umutla bunun için çalışıyorlar....Abd ve avrupa çoktan hazır anında Kılıçdaroğlunu başkan ilan ederler...
@hasan_1988_stopt birader sen ne ile besleniyorsan bırak onu, bu nasıl bir zihin yapısı, nasıl bir mantık, bilgi yok zaten.
@hasan_1988_stopt AKP nin KAYIP NESİLLERİNDEN BİRİ İŞTE
@hasan_1988_stopt eyy chp liler hala amerikancımısınız?
cok merak ediyorum BU ÜLKE MADUROYU NE KADAR TANIYOR..DARBE BU DİYENLER KADDAFİYE YAPILANLARA NEDEN BİŞEY DEMEDİLER..ACABA REİS KADDAFİYE YANLIS MI YAPTI..MUSLUMAN VE TURKİYEYE YARDIM EDEN BİR DİKTATÖRE AKP SIRT DÖNDÜ DE SİZİN GAVUR DEDİGİNİZ MADURO NEDEN KIYMETLİ OLDU..AMERİKA ZATEN HAİN DOMUZ AMA MADURONUN NE HALT OLDUGUNU BİLMEDEN KONUSMAK YANLIŞ.
@hasan_1988_stopt Ayranı cok içme!!
@hasan_1988_stopt diktatörler DEMOKRASİYLE GİTMEZLER .BUNA OLANAK BIRAKMAZLAR..
SANA OYLEMİ ANLATTI OYUNU AKP YE VERİRSEN CENNETE GİDERSİN DİYENLER.. SAKIN İNANMA TATLIM BİR DE KENDİNİ ALLAH YERİNE KOYANLARA CEZALARINI VER..SAF OLMA BU KADAR.
@hasokk_2017denize akp nesli böyleyse diğer nesiller sanki iftiharla anılıyor
Kuzey ve Güney Amerika'daki bütün ülkelerin üyesi olduğu Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Mağdur-o'ya karşı. Avrupa Birliği (AB) Mağdur-o'ya karşı. Bir tek Mağdur-o'yu destekleyenler, ileri demokrasileriyle nam salmış Rusya, Çin, Suriye, Tayyibistan.
sen ne gerzek bş beyne saghipsin.
günün en anlamsız ve cehalet kokan yorumunu yapmissin..
Bu leş yiyicilerin niyeti belli.iç savaş çıkartmamak için maduronun erken seçim tarihi açıklaması gerekir.maduro kaybetse bile ülke iç savaşa girmesin.
@emin_sami_1959 ABD, KAN EMİCİ VAMPİR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler