HABER

"Mahalle baskısı değil, mahalle dayanışması"

AA İzmir - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim kültürümüz mahalle baskısını değil, mahalle dayanışmasını getirir" dedi.

Erdoğan, partisinin Sosyal İşler Başkanlığı Yaşlılar Koordinasyon Merkezince ikincisi İzmir Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "Nesiller Buluşuyor" etkinliğine katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, parti olarak "Nesiller Buluşuyor" adıyla düzenlenen etkinliğe toplumsal yapı ve insani hassasiyetler bakımından son derece önem verdiklerini ifade etti.

Erdoğan, Türk milletinin adeta bir kubbenin tuğlaları, bir temelin taşları gibi bir birine dayandıkça daha fazla sağlamlaşan bir yapıya sahip olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Millet olarak gücümüzü bu dayanışmadan alıyoruz. Bizim inancımız da kültürümüz de bunu görmek mümkün. Çünkü biz yaradılanı yaradandan dolayı seven bir anlayışın mensuplarıyız. Birbirimizden uzaklaşmamızı besleyecek kuşak çatışmasından ziyade, diyalog ortamı için çalışmalıyız."

Manevi değerlerin, Türk toplumuna kattığı önemli zenginlikler olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:"Biz bayram günlerini tatil günü olarak değil, büyüklerin ellerini öpmeye gittiğimiz günler olarak öğrendik. Mahalle vardı. Mahalle baskısı yok, mahalle dayanışması vardı. Çünkü bizim kültürümüz mahalle baskısını değil, mahalle dayanışmasını getirir. İşte onun için biz o günlerin arayışındayız ve biz sizlere güveniyoruz. İşte sizler onun güzel bir numunesini oluşturuyorsunuz."

Erdoğan, isim vermeden dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın bir Alman dergisine yaptığı açıklamalara ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:"Güçlü bir Türkiye olacağız muhakkak. Bu ülkenin sanatçısı bu ülkeyi terk etmez. Bu ülkenin topraklarında doğan, bu ülkenin topraklarında kalır. Türkiye Cumhuriyeti bugünlere çok zorlu yolculuklardan, yollardan gelerek gelmiştir. Nice nesiller, bu ülkeyi mağrur hale getirmek için büyük zorluklara göğüs germiştir. Gençlerimizde ileriye taşıyacaktır. Ben size inanıyorum gençler."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön