SPOR

CANLI

Mahkemeden Fenerbahçe için flaş karar!

Başkan Aziz Yıldırım ile diğer yöneticileri de içerisine alan ve kamuoyunda şike davası olarak lanse edilen dosya Yargıtay’ı beklerken, ilginç bir durum yaşandı.

Mahkemeden Fenerbahçe için flaş karar!

Kadıköy Sulh Ceza Mahkemesi, şike ve teşvik suçunun kulüp lehine işlenmesinden dolayı verilen idari para cezasını, yeterli delil bulunmamasından dolayı iptal etti.

“Şike ve teşvik primi”nin cezasını düzenleyen ve kamuoyunda 6222 diye anılan “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair Kanun”, bu suçtan doğan faydadan dolayı kulüpleri de sorumlu tutuyor, en az 100 bin TL idari para cezası ödemesine hükmediyordu. Ancak Fenerbahçe’nin bu cezası, mahkeme tarafından kaldırıldı.

Neden ceza verildi?
3 Temmuz süreciyle birlikte başlayan bu durum Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2 Ağustos 2012’de tutanak haline getirildi. Burada amaç, yöneticilerin işlediği şike ve teşvik suçu, eğer Fenerbahçe’nin lehine ise kanunun yaptırımı yerine getirilecek ve kulübe ceza kesilecekti. Nitekim 2012 yılında kararla birlikte bu para cezası verildi.

Neden itiraz etti?
Bunun üzerine kulüp adına avukat Özge Tokarlı, suçun henüz kesinlik kazanmadığını, bundan dolayı kendilerine ceza verilemeyeceğini bildiren bir dilekçeyle idari para cezasına itiraz etti. Durumu değerlendiren Kadıköy Sulh Ceza Mahkemesi, dosya ve evrakları inceledi, yeterli delil bulunamamasından dolayı para cezasının iptaline karar verdi. 19 Ekim 2012’de hükme bağlanan kararın kesin olduğu da dile getirildi.

Bunu yorumlayan hukukçular, artık Yargıtay’dan sarı-lacivertli yöneticiler aleyhine bir durum ortaya çıksa bile, yeniden bir para cezasının verilemeyeceğini, dolayısıyla “şike ve teşvik primi” ortaya çıksa bile bunun kulüp yararına olmadığına karar verildiğini dile getirdiler.

Şike ve teşvik primi - (Madde 11-7. fıkra)
Suçun spor kulüplerinin veya sair bir tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, ayrıca bunlara, şike veya teşvik primi miktarı kadar idari para cezası verilir. Ancak, verilecek idari para cezasının miktarı yüzbin Türk Lirasından az olamaz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
Fenerbahçe şike yapmamıştır!!!
cezayı kaldıran kadıköy sulh ceza mahkemesi de niye beşiktaş sulh ceza mahkemesi değil oyna oyna narinnam ne ala memleketttttttttttttttt
suç ispatlanana kadar diyor. ee nası olsa bizim mahkemelerin eli ağır.bak avrupa mahkemesi şak diye cezayı kesti doğrumu 2 yıl avrupada yoksun bide şike yapmamıştır diyosun :)
aziz ağa mahkemeyide bertaraf etti.bu nasıl bir yaaratık
sadece kanunlardaki bolsuklardan faydalaniyor siek para cezasisni ödemesi icin kesinlesmis bir mahkeme karari yok diyor cunku yargitay henuz onamadi onadiktan sonra bunuda öder yargi gec islesede adalet yerini eninde sonunda bulur.
buda bir TC.mahkemesi işte buda bir karar ,gerekçesi YETERLİ KANIT YOK .TFF de.2 .ci kez şike yoktur kararı verdi.özel yetkili mahkeme özel yargı elemanlarıyla kanıt bulamadığı halde KANAATLE tahminen belki yapmak istiyordu diye telefon görüşmelerine istinaden sahaya yansımayan şike teşebbüsüne ceza verdiler.ibrahim akında açıkladı tehditle ifademi imzaladım dedi.e hadi bakalım hayırlısı.o değilde FENER başk.nın silahlı terör örgütü çabuk lağvoldu.
Takım
O
Av
P
Geri Dön