Maksatlı atamamaya yargı engeli

ANKARA (ANKA) - Müdür yardımcılığı sınavını kazanmasına karşın Ahmet Karakuş isimli öğretmen, "atama şartlarına sahip değilsiniz" denilerek atanmadı.

Atmanın "maksat"lı olarak yapılmadığı gerekçesi ile Ankara 5. İdare Mahkemesine başvuran Karakuş'u mahkeme haklı bularak, atamasının yapılması gerektiğine karar verdi. Ankara Nallıhah Çayırhan Turgay Ciner Çok Programlı Lisesi'nde öğretmen olan Ahmet Karakuş isimli öğretmen aynı okulda boş bulunan müdür yardımcılığı kadrosuna atanmak istemiyle yaptığı 16 Nisan 2007 tarihli başvurusu, 5 yıllık öğretmenlik deneyimi olması gerektiği iddiası ile geri çevrildi. Karakuş, kendisiyle eş zamanlı olarak yapılan başvurular neticesinde diğer eğitim çalışanlarının ataması yapılırken, kendisinin atamasının yapılmamasının "maksat unsuru" yönünden incelenmesi istemiyle dava açtı.

-ATAMANIN REDDİ MEVZUATA AYKIRI-

Ankara 5. İdare Mahkemesi davacı Karakuş'un eski Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliğinin yürürlülükte olduğu dönemde MEB tarafından açılan 30 Haziran 2007 tarihli eğitim kurumları müdürlük için düzey belirleme ve müdür yardımcılığı için seçme sınavına katılarak kazandığının anlaşıldığını belirterek, davacının başvurusunun yeni yönetmeliğin geçici 1. maddesinde düzenlenen kazanılmış haklar kapsamından değerlendirildiğini bildirdi. Mahkeme, atama talebinin reddinin mevzuata uygun olmadığını kaydederek, Karakuş'un atamasının yapılması gerektiği sonucuna vardı.