Malatya'da son dakika deprem haberi (Son depremler AFAD-Kandilli Rasathanesi)

Malatya'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem haberini son dakika olarak duyurdu. Deprem Elazığ, Gaziantep, Diyarbakır ve Urfa'dan da hissedildi. İçişleri Bakanı Soylu, Malatya Valisi ve Pütürge Belediye Başkanı'ndan deprem sonrası peş peşe açıklamalar geldi.

Malatya'daki depremin merkez üssü Pütürge ilçesi olarak belirlendi. Saat 12.37'te meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 5.7 AFAD ise 5.2 olarak duyurdu. Deprem yeryüzüne 7 kilometre derinlikte gerçekleşti.

MALATYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Malatya Valiliği'nden depremle ilgili yapılan yazılı açıklamada, "İlimiz Pütürge ilçesinde 04.08.2020 tarihinde saat 12.37'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde, mahalle muhtarlıklarından alınan bilgiler ile AFAD, Emniyet ve Jandarma ekiplerince yapılan saha araştırmaları neticesinde herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayı meydana gelmediği tespit edilmiş olup depremin hemen ardından bölgeye sevk edilen İl AFAD Müdürlüğü ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlilerince binalarda hasar tespitine yönelik çalışmalara başlanmıştır. Pütürge İlçesi Taşmış Mahallesi'nde 4-5 toprak evin yıkıldığı yönünde mahalle muhtarı tarafından yapılan açıklamalara ilişkin olarak yerinde yapılan araştırmalarda, Taşmış Mahallesi'nde yıkılan konut olmadığı, bir evin çatısında çökme ve daha önceki depremlerde zarar gören bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğu anlaşılmıştır. 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle oturduğu konutu hasar gören vatandaşlarımızın görevli ekipler tarafından hasar tespit çalışmaları yapılana kadar evlerine girmemeleri can güvenliği bakımından büyük önem arz etmektedir" denildi.

3b38d7ad3da666e49567759bba157737

PÜTÜRGE BELEDİYE BAŞKANI: CAN KAYBI YOK

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük de canlı yayında yaptığı açıklamada "Hasar var, can kaybı yok" dedi. Bölgede daha önceden 2 bin 500'e yakın hasarlı bina olduğunu belirten Sülük, bu binalara girilmemesi uyarısında bulundu.

Depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük'ün açıklamaları şu şekilde:

"Çok şükür can kaybı bilgisi almadık. Ekiplerimizle birlikte sahadayız. Çok şiddetli hissettik. Ama kısa sürdüğü için bir yıkım olduğunu düşünmüyoruz.

Biz belediyedeydik, daha önceki depremde bizim belediye binamız ağır hasar gördüğü için tek katlı başka binadaydık. Tek katlı binada bile ağır çatlaklar oluştu. Vatandaşlarla görüşüyorduk. Çok uzun sürmediği için böyle bir yıkım olduğunu düşünüyoruz. 10-12 saniye kadar sürmüş olabilir.

31 Temmuz'daki deprem bu kadar şiddetli değildi, bu çok şiddetliydi.

AĞIR HASARLI YAPILAR

Bu depremi saymazsak, şu ana kadar olan depremlerde 2500'e yakın binamız ağır hasarlıydı.

Vatandaşlarımızın bu depremde ağır hasar görmüş binalara girmemelerini istiyoruz. Risk oluşturacak bütün binaları daha önceki depremlerden dolayı boşaltmış durumdaydık."

ALTUN: DEVLETİMİZ TÜM KURUM VE İMKANLARIYLA MİLLETİMİZİN YANINDA

Malatya'daki depreme ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanı Altun, "Malatya’da meydana gelen depremden etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz tüm kurum ve imkanlarıyla aziz milletimizin yanındadır. Süreci en hafif hasarla atlatmak için tüm ekiplerimizin görevlerinin başındadır" dedi.

CHP'Lİ AĞBABA: TEPEHAN'DA İKİ BİNA YIKILDI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, depreme Malatya'daki parti binasında yakalandıklarını belirterek, kendilerine Tepehan'da iki binanın yıkıldığı bilgisinin geldiğini ancak herhangi bir can kaybının yaşanmadığını açıkladı.

SON DEPREMLER-AFAD İÇİN TIKLAYIN

afad

SON DEPREMLER-KANDİLLİ RASATHANESİ İÇİN TIKLAYIN

malatya son depremler

Ağalar Mahallesi Muhtarı Hasan Caner şu bilgileri paylaştı:

"Büyük bir heyecan yaşadık, binadaydık. Canımızı zor kurtarırız diye attık kendimizi dışarıya. Şu anda bir bilgi alamadık, bir iki ev hasar görmüş. Can kaybıyla ilgili bir bilgi gelmedi çok şükür. Bir panik yaşandı. Şu anda ben Pütürge merkezdeyim. Millet dışarda, herkes korktu. Kimi dışarı fırladı, kimi iş yerinde kendini sokağa attı. Şu anda panik hafifledi."

Balpınarı Mahallesi Muhtarı Siyamet Er, şu bilgileri paylaştı:

"Herkes sokakta, tedirgin. Ama çökme, can kaybı yok. Yalnız hasarlı evler daha hasarlı oldu. Benim olduğum mahalledekilerle telefonla görüştüm. Can kaybı yok ama herkes dışarda. Millet tedirgin."

Taşmış Mahallesi Muhtarı Endes Taşmış şu bilgileri paylaştı:

"Ben evdeydim, balkonda çocuklarla beraber oturuyordum. Aniden sallanmaya başladık. Sağ olsun bölük komutanı aradı. Aldığım bilgiye göre bizim mezrada yıkık evler var. Zaten bende 96 tane ağır hasarlı ev vardı. Az hasarlı olanlar da hepsi tamamen gitti. Çevre ve Şehircilik Bakanından rica ediyorum, sesimi duysun. İnsanlar ölmesin, analar ağlamasın. Cumhurbaşkanım, Çevre Şehircilik Bakanım, İçişleri Bakanım sesimi duysunlar. Şu an tespit ettiğim yerde 4 tane yıkılmış, aşağıda da 4-5 tane yıkılmış. Oraya varmak üzereyim. Çünkü bizim köy çok dağınık bir coğrafya."

Deprem sonrası Malatya'dan gelen ilk kareler;

DEPREM 1

DEPREM 5

DEPREM2

DEPREM3

DEPREM4