Maldivler'de siyasi kriz

Devlet Başkanı Gayyum, Yüksek Mahkemeyi hükümete kumpas kurmakla suçladı

MALE (AA) - Güney Asya ülkesi Maldivler'de Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum, tutuklu bulunan muhalif liderlerini serbest bırakma kararı veren Yüksek Mahkemeyi hükümete kumpas kurmakla suçladı.

Ülkede dün ilan edilen olağanüstü hal sonrası ilk kez televizyonda açıklama yapan Gayyum, mahkemenin adımını "devletin temel işleyişini engellemeye yönelik bir darbe ve hükümete yönelik bir kumpas" olarak nitelendirdi.

Gayyum, darbe girişimini soruşturmak üzere olağanüstü halin ilan edildiğini söyledi.

Öte yandan ülkenin sürgündeki eski Devlet Başkanı Muhammed Naşid, Hindistan'ı ülkedeki siyasi krize müdahale etmeye çağırdı. Naşid, Yeni Delhi yönetiminden, ülkeye askerle bir temsilci göndererek hapisteki yargıçların ve siyasilerin salıverilmesi yönünde baskı yapmasını istedi.

Ülkede Yüksek Mahkeme geçen hafta hapisteki muhalefet liderlerinin serbest bırakılmasına ve yargılamaların yeniden yapılanmasına oy birliğiyle karar vermişti. Mahkeme, Gayyum'un en yakın müttefiklerinden Meclis Başkanı Abdullah Mesih Muhammed'in başkanlığının düşülmesine destek verdiği için görevden alınan 12 milletvekilinin de göreve iadesine hükmetmişti. Vekillerin görevlerine dönmesiyle iktidardaki Maldivler İlerleme Partisi meclisteki çoğunluğunu yitirecekti.

Devlet Başkanı Gayyum, mahkemenin kararının "yetki gaspı olduğunu" ve "ulusal güvenliği tehdit ettiğini" ileri sürerek kararı tanımayacağını açıklamıştı.

Hükümetin mahkeme kararını tanımamasının ardından ülkede halk sokaklara dökülmüş, hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşanmıştı. Hükümet bunun üzerine ülkede 15 gün olağanüstü hal ilan etmişti.

Dün ilan edilen olağanüstü halin ardından Devlet Başkanı Gayyum'ın ağabeyi, eski Devlet Başkanı Mamun Abdül Gayyum ve Yüksek Mahkeme üyesi iki yargıç bu sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı. Evinde gözaltına alınan eski devlet başkanı hakkında rüşvet ve hükümeti devirmeye teşebbüs suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler