HABER

Maliye Bakanı Şimşek de Davos'a gitmiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan sonra Maliye Bakanı Şimşek de Davos'a gitmeyeceğini bildirdi.

Şimşek, Bakanlıkta 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmelerini açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Daha önce Davos'a gideceğini belirten Şimşek'e programında bir değişiklik olup olmadığını sorulması üzerine Şimşek, programındaki bir takım değişikliklerden dolayı Davos'a gidemeyeceğini açıkladı.

Şimşek, ''Aslında normalde ben bu hafta başında Londra'ya gidecektim arkasından New York'a gidecek, yatırımcılarla bir araya gelecektim ama Başbakanımızın benim KEK Eş Başkanı olduğumu bir iki ülkeye ziyareti var, kendilerine eşlik edeceğim. Bununla ilgili program değişiklikleri yaşanabiliyor. Davos'u da bu çerçevede almakta fayda var, dolayısıyla ben de Davos'a gitmeyeceğim'' diye konuştu.

Bir gazetecinin bütçe sonuçlarındaki performansın Orta Vadeli Mali Program tahmininden farklı çıkmasının temelinde ne yattığının sorulması üzerine, Şimşek, Orta Vadeli Mali Programdaki tahminlerinin esas itibariyle program öncesi 8 ayda gerçekleşmeler ve ondan sonraki gidişata dayalı olarak yapıldığını ifade etti.

Bunun adı üstünde tahmin olduğunu ve bir takım varsayımlara dayandığını belirten Şimşek, bütçe performansının öngörülenden daha iyi olmasının temelinde gelirlerin, kendilerinin öngördüklerinden yaklaşık 9 milyar lira fazladan artış çıkmasından kaynaklandığını söyledi.

Bunun da ekonomideki toparlanmaya işaret ettiğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

''Belki Orta Vadeli Programı yaparken bizim öngördüğümüzden daha güçlü bir toparlanma ortaya çıktı. Bunu başka şekilde yorumlamamak lazım. Bu rakamlara sevinmek mi lazım? Doğrusu biz biraz temkinli davrandık Orta Vadeli Programı ve Mali Programı ortaya koyarken gerek büyüme rakamlarında, gerekse bütçe rakamlarında biz dedik ki (biraz muhafazakar olalım), (öngördüğümüzden daha iyi bir performans gösterelim) ve böyle bir sonuç ortaya çıktı tabi Orta Vadeli Programa göre sevinmek lazım, çünkü giderler kontrol altına alındı ve gelirlerde de önemli kazanımlar elde ettik.''

Elde edilen sonuçların tesadüfi olmadığının altını çizen Şimşek, gelirlerdeki artışta yılın ikinci yarısında alınan tedbirlerin önemli bir rol oynadığını bildirdi.

Kendilerinin hızlı bir şekilde yılın ikinci yarısında bir takım tedbirler aldıklarını hatırlatan Şimşek, ''onlarında da yansıması var dolayısıyla bence iyi sonuçlar yani bütçe açığının Türkiye'de küresel krizin yaşandığı bir dönemde yüzde 5,5 ile sınırlanmış olmasına, Yunanistan'da bu yüzde 13 iken, bence sevinmek lazım'' diye konuştu.

-TORBA KANUNU-

Kaynak paketi konusunda bir soru üzerine de emeklilere yönelik yapılan maaş artışlarının ancak bir Kanunla gerçekleştirilebileceğini ondan dolayı buna ilişkin Kanunu TBMM'ye sevk edeceklerini söyledi.

Buna banka şubelerine getirilen yeni harçları da katacaklarını belirten Şimşek, ''evet bir torba yasası niteliğinde çok spesifik. İlgili ilgisiz konular yok. Sadece bir tane tedbir var, bu tedbirle birlikte emekli maaşların artışına imkan sağlayacak yasal düzenleme söz konusu'' dedi.

Gelir vergilerinde sanatçılara dönük bir düzenleme olup olmadığının sorulması üzerine, ''bu konuda söyleyeceğim sizlerle paylaşacağımız bir husus yok, sanatçılarımızı seviyoruz'' şeklinde esprili yanıt veren Şimşek, gelir vergisi reformu üzerinde çalıştıklarını ancak bunun bir çok kesimi ilgilendiren bir reform olduğunu, hiç bir kesime spesifik bir olmadığını söyledi.

-2010'DA ZAM VAR MI?-

Bir gazetecenin 2009 bütçe performansının zam yapılmayacak anlamına mı geldiğini sorması üzerine, ''İnşallah öyle olacak ama makro ekonomik şartları her zaman gözeteceğiz gerektiğinde tedbir alacağız bu tedbirler bazen vergi indirimleri yoluyla da olabilir geçici nitelikte, bazen artış şeklinde de olabilir'' dedi.

Türkiye ekonomisinin öncelikleri bulunduğunu, faizi bu düzeylerde tutmanın da kendilerinin en büyük önceliği olduğunu vurgulayan Şimşek, bunun Türkiye'ye kalıcı bir fayda sağlayacağını ifade etti.

Hedefimizi tutturmak için ne gerekirse yapacaklarını anlatan Şimşek, hedeflerde 2009 yılı performansının iyi çıkmış olmasının kendilerine iyi bir baz oluşturduğunu, bunun da 2010 yılında hedefleri rahat bir şekilde tutturma imkanı sağladığını kaydetti.

Geri Dön