Maltepe'de olaylı gecekondu yıkımı

Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde daha önce belirlenen bir alana yapılacak olan TOKİ'nin 300 konutluk projesi için şantiye alanına getirilmek istenen iş makinası ve demir yüklü TIR'ı mahalleli taş yağmuruna tuttu.

300 konutluk projenin ardından TOKİ'nin yapmayı planladığı 5 bin konut için evlerinin yıkılacağını duyan mahalleli, projenin başlamasına da büyük tepki gösterdi. Şantiye alanına gitmek isteyen iş makinası ve demir yüklü kamyon ile TIR mahallelinin öfkesine hedef oldu. Çevik kuvvet ekiplerinin yoğun güvenlik tedbir, aldığı yollarda mahalleli barikatlar kurdu. Çevik kuvvet polis araçları ve polislerin temizlediği yollarda içi demir çubuklarla dolu TIR ve kepçe taşıyan kamyon polis kordajı altında yol alabildi.

Şantiye alanına kadar güçlükle ilerleyen araçlara mahalleli taş yağdırdı. Taşlamaya karşılık çevik kuvvet ekipleri de biber gazı ile yanıt verdi. Yaşanan gerginlikte bir kişi taşlardan yaralanırken 10'a yakın kişi de göz altına alındı.

Demirleri ve iş makinasını şantiye alanına bırakan kamyon ve TIR yine aynı sokak üzerinde çıkış yapmak istedi, ancak yine mahallelinin saldırısına uğradı. Araçların mahalleden çıkışında polisler ile vatandaşlar arasında yaşanan tartışmada bir sivil polis mahallelinin gazabına uğradı.

Dövülmek istenen polisi fark eden çevik kuvvet ekipleri sivil polisi mahallelinin elinden güçlükle kurtardı. Polis şantiye alanında güvenlik amaçlı bekleyişini sürdürürken mahalleli de kalabalık gruplar halinde sokak aralarında beklemeye devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler