HABER

Manchester'ın 21 yıllık çınarı: Ferguson!

Manchester United Teknik Direktörü Sir Alex Ferguson, görevi başındaki 21. yılını bugün kutladı. 6 Kasım 1986 tarihinde M. United teknik direktörlüğüne getirilen ve görevdeki ilk maçında Oxford United'a 2-1 kaybeden Ferguson, bugün görevdeki 21. yılını doldurdu.

Görevdeki ilk yıllarında beklenen etkiyi yaratamayan ve taraftarın protestosuna rağmen, United yönetiminin kararlılığı sayesinde koltuğunu yitirmeyen Ferguson, 1990 yılında kazandığı FA Cup finalininin ardından kendini ıspatladı ve başarılar ardı arkasına gelmeye başladı.

1993'te M. United'ı 26 yıl aradan sonra lig şampiyonluğuna taşıyan Ferguson, 1999'da ise Bayern Münih'i son dakika golleriyle yenerek Avrupa şampiyonu olan takımın başındaydı.

Ferguson bu özel güne ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "20. yılımı doldurduğumda, bu iş artık bitti diye düşünmüştüm. Şimdi ise insanlar 25. yıldan bahsetmeye başladı. 25 yılı doldurursam bu hayli ilginç bir deneyim olacak" diye konuştu.

M. United'da en uzun süre görev yapan teknik direktör unvanı ise, İngiliz ekibinin en iyi dönemini yaşamasını sağlayan Matt Busby'de bulunyor. Busby, 1945 ve 1969 yıllları arasında Manchester United'ı çalıştırmış ve beş lig şampiyonluğunun yanısıra, 1968 yılında takımını Avrupa şampiyonluğuna taşımıştı.

Kaynak: Goal.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön