HABER

Mardin'e ikinci sınır kapısı müjdesi

MARDİN (İHA) - Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Serbest Ticaret Antlaşması'nın hayata geçirilmesi öncesinde Türk ve Suriye Dışişleri ve Gümrük yetkilileri biraraya gelerek, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde ikinci sınır kapısının açılmasına karar verdi.

Nusaybin İlçesi ile Suriye'nin Haseki İli'ne bağlı Kamışlı İlçesi'nde biraraya gelen Türkiye ve Suriye Dış İşleri ile Gümrük yetkilileri, 2 gün boyunca Serbest Ticaret Uygulaması ile iki ülke arasındaki ticaret hacmini genişletmek için önemli toplantılar düzenledi. Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Nusaybin Hudut Kapısı'nın yer değişikliğiyle ilgili olarak Suriye Arap Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları arasında 2 gün devam eden görüşmelerde Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Hudutlar Daire Başkanı Ercan Özten, Suriye heyetine ise Dışişleri Bakanlığı Kanunlar Daire İşleri Başkanı Dr. Ghassan Obeid'in başkanlık yaptığı belirtildi.

Bir süre önce Gaziantep İli'nde yapılan görüşmeler sonunda, mevcut sınır kapısının fiziki durumunun ticari ilişkilerin geliştirilmesine uygun olmadığı gerekçesiyle, sınır kapısının yerinin yeniden tespit edilmesi konusunda prensip anlaşmasına varan her 2 devlet yetkilisinin, kararın hayata geçirilmesi için iki ülkenin heyetleri arasında yerinde görüşmeler yapıldıktan sonra, sınır kapısının yerinin tespiti ve fizibilite çalışmalarını tamamladıkları ifade edildi.

Suriye heyetinin gümrük alanı için 500 dönümlük yer ayrıldığını ve mutabakat sağlandıktan sonra çalışmaları başlatmaya hazır olduklarını ifade ettiğini kaydeden Vali Mehmet Kılıçlar, Türkiye Cumhuriyeti heyetinin de, bir gümrük kapısında olması gereken her türlü donanımın hazırlanacağını Suriye heyetine aktardığını belirtti. Vali Kılıçlar, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti heyetleri arasında; gerek Suriye'nin Kamışlı İlçesi'nde gerekse Nusaybin İlçesi'nde 2 gün süreyle gerçekleştirilen toplantılar, görüşmeler ve arazi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, sınır kapısının Nusaybin İlçesi'nin doğusuna doğru kaydırılması konusunda mutabakata varılmıştır. İki ülkenin heyetleri, 4 ay sonra tekrar biraraya gelecek ve yeri tespit edilen sınır kapısının çalışmalarına start verilecektir. Sınır kapısının 2007 yılı içinde bitirilmesi planlanmıştır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön