Marmara Bölgesindeki esnafın kredi kullanımı arttı

BURSA (İHA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Marmara Bölge Birliği Başkanı Bahri Şarlı, Marmara Bölgesi'ndeki esnafın 2002 yılında 16 milyon YTL kredi kullanırken, 2007 yılında 206 milyon YTL kredi kullandığını belirtti.

TESKOMB Marmara Bölge Birliği'nin 2007 yılı olağan genel kurulu Sarper Plaza'da gerçekleştirildi. Genel Kurulda bir konuşma yapan Bölge Birlik Başkanı Bahri Şarlı, 2007 yılının esnaf ve sanatkarlar için alışveriş anlamında iyi geçmediğini, borçlarını ödemede büyük zorluklar yaşadığı bir yıl olarak geride kaldığını belirtti. Araç, konut kredileri, kredi kartları, büyük marketlerin çoğalması ve bazılarının 24 saat açık olması, yıllarca yüksek enflasyona alışmış toplumun adaptasyon zorluğunun esnafı ciddi
sıkıntıya soktuğunu ifade eden Bahri Şarlı, "İşlerin iyi olduğu dönemlerde elde edilen karların aynen devam edeceğini düşündük. Bu düşünce sebebiyle kaliteye, araştırma-geliştirmeye önem vermedik. Malımızı sattık, bir daha müşteriyi aramadık. Yani müşteri memnuniyetine önem vermedik. Sanat okullarına önem vermedik. Bu yüzden şimdi kaliteli eleman bulamıyoruz. Dünyada büyük holdingler birleşirken ve başarılı olurlarken, bizde iki kardeşin bile ortaklığı yürümedi. Güçlerimizi birleştiremedik. Eğer kooperatif kredilerimiz olmasaydı, kapanan dükkan sayısı ve işsiz sayısı korkutacak boyutlara gelirdi. Esnaf işini büyütsün, ülkemize de daha fazla katkı sağlasın isteniyorsa, mensuplarımız devletimizin teşvik imkanlarından yararlandırılmalıdır. 2007 yılı sonunda bölgemizde kullandırılan kredi risk miktarı 205 milyon 638 bin 399 YTL olup, bu rakamın yüzde 72'si Bursa kooperatifleri tarafından kullandırılmaktadır. 2007 yılı sonu itibariyle bölgemizdeki takipteki alacaklar toplamı 7 milyon 252 bin 224 YTL olup, kullandırılan krediyi riske oranladığımızda yüzde 3.4 olmaktadır. Bölgemizde kullanılan kredi 2002 yılında 16 milyon YTL iken, 2007 yılı sonu itibariyle 206 milyon YTL olmuştur. Yani 13 misli artmıştır" dedi.

2008 yılı Türkiye bütçesine kredilerinin faiz farkları için 211 milyon YTL konulduğunu, ihtiyaç hissedildiğinde 60 milyon YTL daha konulacağı garantisini Devlet Bakanı Mehmet Şimşek tarafından ifade edildiğini hatırlatan Şarlı, "2007 yılında kaldırılan tapu ipotek gideri esnafımız için tam bir müjdedir. Meclis gündeminde olan Borçlar Kanunu'nun çıkması bizim için bir felaket olur. Bunun önlenmesini istiyoruz. Aksi takdirde tüm kooperatifler kapılarına kilit varmak mecburiyetinde kalır. Kefil bulmakta
zorluk çeken esnaf, bir de kefillerinin hanımlarının da muvafakatini almak zorunda kalacak ki bu imkansızdır. Limit konusunda fazla sıkıntı olmasa da faiz konusunda indirim yapılması esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacak ve moral, motivasyon sağlayacaktır. Bu konuda ayrılan faiz farkı bedeli yeterince mevcuttur. Öyle umuyorum ki Başbakanımız, Mayıs ayı içerisinde yapılacak Esnaf Şurası'nda bu müjdeyi verecektir. Bugün en büyük problem piyasa durgunluğu olup, çözümü konusunda hükümetimizin acil tedbirler almasını bekliyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde, Bahri Şarlı güven tazeleyerek, yeniden başkan seçildi.