Marmara'da deprem araştırmasına trol darbesi! Parçaladılar

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını açıkladı.

Haluk Özener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin düzenlediği Deprem Çalıştayı'nda konuştu. Özener, sismik hareketliliği tespit etmek için denize döşenen fiber optik kabloları trol teknelerinin parçaladığını söyledi.

Haluk Özener, "Kıyı istasyonlarında depremleri takip ediyoruz. En önemli olan yer fay Marmara'da denizin içinden geçiyor. Ne kadar yakınsanız, o kadar sağlıklı bilgiler alırsınız. Bu yönde Marmara deniz tabanı gözlem evi kuruldu. Daha hızlı, daha detaylı bilgilere erişmek, yüksek kalitede veriler sağlamak, 1'in altındaki depremleri gözlemek ki şu anda 0.2 büyüklüğündeki depremleri dahi Kandilli kaydedebiliyor" dedi.

"BU AY İÇİNDE İLKİNİ TEKRAR YERİNE ATMAYI PLANLIYORUZ"

Özener, "Bu yol haritası 2005'te başladı. Fiber optik kablolar ile veriler kıyıya, istasyonlara eş zamanlı olarak erişti. 2008'de farklı ülkelerden, farklı kuruluşlar ile bilgi alışverişi yapıldı. İtalya, Almanya, İngiltere ve en sonunda İngiltere'den bir firma ile bu çalışma başladı. Deniz tabanına bin 200 metre derinliğine dahi bu istasyonlar kuruldu. Veriler geldi, Marmara Denizi'ne konuşlanmış fiber optik kablolu istasyonlar vardı. Toplam 70 kilometre fiber optik kablomuz Marmara Denizi'nde. Maalesef bunlar bütün deniz haritalarında işaretli olmalarına rağmen trolle avlanan avcılar kabloları parçaladılar. Şu anda geldiğimiz noktada o kabloların hepsini topladık. Tekrar onarılıyor. Hem cihazlar hem kabloları bu ay içinde ilkini tekrar yerine atmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
BU ÜLKE YERLE BİR OLSUN.TEKRAR KÜLLERİNDEN DOĞSUN.BÖYLE DONANIMSIZ TOPLUM OLMAZ OLSUN.HELE HELE ARAP MAYASIDA BILAŞMIŞ Kİ BETER DE BETER.
SAHİL GÜVENLİK DENEN BİRİM DEMEK Kİ SADECE ADI VAR KENDİ YOK!!! NİYE UÇAKLAR GİBİ MARMARA DA AVLANAN TÜM TEKNELERE BİRER İZLEME CİHAZI TAKILMIYOR.HANGİ TEKNE HANGİ SAAT DE NEREDE İZLENSİN. BAK OZ AMAN BU KABLOLARI KİM KOPARTMIŞ BELLİ OLMAZ MI? KIŞIN ORTASINDA HAMSİNİN KİLOSUNU 25-30TL SATMASINI BİLİYORLARSA BU TEKNE SAHİPLERİ BU MASRAFA DA KATLANACAK
bilip bilmeden konuşma avcılık yapan bütün balıkçılara bagis denen bir konum bildiren ve içerisinde yasak sahalarda uyarı veren bir sistem var. asıl kayıtsız trol avcılığı yapan tekneler yaratıyor bu zararı. Zaten marmarada trol tamamen yasak cihazı takılı olan yasal balıkçı zaten yapamaz yakalanır. ayrıca su ürünleri mevzuatı gıda ve tarım bakanlığını ilgilendiren onların asıl denetlemesi gereken bir konu.. Sahil Güvenliğin temel görevi denizde arama ve kurtarma yapmaktır.. balıkçılarla 2.cil olarak ilgilidir. önünde google var biraz araştır. bilmeden fikir sahibi olma. saygilar..
eee sonuç ne? ben mi denetleyecem ekrana çıkmışsın balıkçı yaptı diyorsunda devletin kontrol mekanizması ne yapmış onu açıkla? çalmadıklarına dua edelim bari. 8 civarında deprem bekleniyor deprem vergisi toplanıyor paralar nereye gitti onu açıklasın bakalım akape. yeri belli de hadi neyse
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler