HABER

‘Marmara depremi 7'nin üzerinde olacak’

Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depreminin büyüklüğünün mutlaka 7'nin üzerinde olacağını, burada 240 yıllık enerji birikimi bulunduğunu söyledi.

‘Marmara depremi 7'nin üzerinde olacak’

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depreminin büyüklüğünün mutlaka 7'nin üzerinde olacağını, burada 240 yıllık enerji birikimi bulunduğunu söyledi.

İzmit'te deprem konferansı veren Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Haiti'de binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin çok sert olduğunu belirten Doç. Dr. Gündoğdu, bu depremin değişik bir karaktere sahip olduğunu, beklenenin üzerinde hasara yolaçtığını anlattı.

Doç. Dr. Gündoğdu, İstanbul ve çevresinde beklenen depremlerde çok yıkıcı hasar olmasa dahi bir yağmanın olacağını, kaos yaşanacağı, bir kaotik ortamın olacağının da kesin olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“17 Ağustos'ta arama kurtarma öndeydi. Bu depremde iletişim ve güvenlik öne çıkacak. Planlamalar buna göre yapılıyor. Haiti'deki deprem burayı harekete geçirmez. İnsanlar korkuyor. Onların yapılarıyla bizlerin tektonik yapıları arasında bir bağ yok. Ayrıca olası Marmara depreminin büyüklüğü 7'nin üzerinde olacaktır. Burada 240 yıllık enerji var.”

GÖLCÜK BATIYA KAYIYOR
Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde ise yılda 12- 17 milimetre arasında batıya doğru hareket ettiğini söyledi.

Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle devam etti:
“Göreceli bir hareket ama esas Gölcük hareketli. Bu 17 milimetrelik yer değiştirme depremin enerji kaynağını oluşturuyor. Hani şöyle elinizi sürtseniz ısınır. Düşünün yılda 1.7 santimetre hareket olduğunu. GPS ölçümü bunlar. 2- 2.5 santim üzerinden hesaplamımızı yapıyorduk. Onlar 1.2 ile 1.7 santim arasında olduğunu söylüyorlardı. ‘Az bir enerji birikti, tek parça kırılacak. Enerji yok. O yüzden parça parça kırılacak.’ Bunlar spekülatif. 5- 10 senedir GPS teknolojisi ile dünyada ölçüm yapılıyor. Beklediğimiz deprem 240 yıldır enerji biriktiriyor. Marmara, yani Kuzey tarafı önünde birikiyor. Bir tanesi o enerjiyi tam yansıtacak. Öbürleri daha küçük enerji olabilir. Çok hızlı olursa, yani Haiti, İran Bam depremi gibi 7.6'yı mumla ararız. Çok açık birşey. Sismologlar bunları bilirler. Çok mu yıkıcı? Olacakların cevaplarını veremezler.”

AKDENİZ TSUNAMİYE YOLAÇAR Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bu yılın içersinde Akdeniz'de birçok deprem oldu. Bu oradaki hareketliliğin ifadesidir” dedi. Girit'teki ve Akdeniz'deki depremlerin de tsunami yaratabileceğini belirten Doç. Dr. Gündoğdu, daha önce yaşanan tsunamilerin tarihte mevcut olduğunu hatırlattı.

Geri Dön