Marmara'da deprem oldu

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde saat 20.55'te meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem, merkez üssü Çınarcık'ın yanı sıra Yalova merkez, Bursa, İzmit, Adapazarı ve İstanbul'da da hissedildi. Yalova'da halk depremin ardından sokaklara dökülürken, telefon hatları 10 saniye süren depremin ardından kilitlendi.

Depremden sonraki ilk kareler...

İHA muhabirinin aldığı bilgiye göre, depremin ardından Çınarcık ilçesinde vatandaşlar sokaklara döküldü. İnsanlar evlerinin önünde otururken, bazıları ise sahildeki çay bahçelerinde toplandı. 17 Ağustos 1999 depreminin acısını unutamayan Yalova merkezde ana arterler insanlarla doldu. Özellikle Fatih Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'nde yoğunluk yaşandığı bildirildi.

Depremden sonraki ilk kareler...

Çınarcık'ın yanı sıra Yalova ve Bursa merkezde de GSM hatlarında yüklenme sebebiyle kısa süreli kilitlenme yaşandığı öğrenildi. Çınarcık ilçesinde bir kriz merkezi oluşturularak hasar olup olmadığının araştırıldığı ifade edildi.

Depremden sonraki ilk kareler...

Vatandaşların hava sıcaklığının 14-15 derece olması sebebiyle geceyi sokakta geçirecekleri öğrenildi. Yalovalılar gibi İstanbullular da sokaklara döküldü.

Yalova Valisi Dr. Yusuf Erbay, merkez üssü Çınarcık olan 4.8'lik depremle ilgili olarak, "Şu ana kadar herhangi bir tahribat haberi almadık" dedi.

Depremden sonraki ilk kareler...

Erbay, depremin ardından gerekli birimlerin Kriz Merkezi'nde toplandığını, daha önce kurulan telsiz sistemiyle kente bağlı ilçe ve köylerle iletişime geçtiklerini söyledi.

Depremin merkez üssü olan Çınarcık ve Yalova merkezde herhangi bir sorun olmadığı yönünde bilgi aldıklarını dile getiren Erbay, "Şu ana kadar herhangi bir tahribat haberi almadık. Sadece vatandaşlarımız biraz korktular. Durumu takip etmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Depremden sonraki ilk kareler...

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Çınarcık-Yolava'daki depremin büyüklüğünün 5 olduğunu açıkladı.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Çınarcık-Yalova olan depremin saat 20.53'te meydana geldiği ve büyüklüğünün Ml (yerel-lokal büyüklük) ölçme yönetimine göre 5, Md (süreye bağlı büyüklük) ölçme yöntemine göre 4.7 olduğu belirtildi.

Depremden sonraki ilk kareler...

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün tespitlerinde depremin büyüklüğü Ml ölçme yöntemine göre 4.8 olarak yer almıştı.

Ayrıntıları aktarmaya devam edececeğiz

Depremden sonraki ilk kareler...