Marmaray'ın son ihalesinde teklifler alındı

Ankara (AA)- Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi'nde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihaleye 4 firma teklif verdi.

Güney Kore'den ROTEM, Fransa'dan ALSTOM, İtalya'dan Ansaldobreda SPA, İspanya'dan CAF, Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada'dan Bombardier ve Almanya'dan Siemens'in yanlarına Nurol'u da alarak oluşturdukları konsorsiyum ön yeterlilik teklifi vermişti. Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları mali teklif vermeye davet etmişti.

İhaleye teklif verme süresi bugün itibariyle sona erdi. Güney Kore'den Hyundai ROTEM, Fransa'dan ALSTOM, İspanya'dan CAF, Kanada'dan Bombardier ve Almanya'dan Siemens ile Türkiye'den Nurol'un oluşturduğu ortak girişim teklif verdi. DLH Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Hamza Şen,
firmaların tekliflerinin öncelikle teknik değerlendirmesinin yapılacağını belirterek, mali teklif zarflarını açmadan notere teslim etti. Şen, yaklaşık 2 ay sürecek teknik değerlendirmeler tamamlandığında mali tekliflerin açılacağını bildirdi.

Komisyonun, yeterliliği sağlayan firmaların mali tekliflerini açmasının ardından ihaleyi kazanan firma belirlenecek. Projenin son ihalesiyle temin edilecek ve Gebze-Halkalı arasındaki 77 kilometrelik hatta sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının yatırım bedeli 750 milyon Avro olarak belirlenmişti. Demiryolu araçlarının temini ihalesiyle Marmaray Projesi'ndeki son ihale de gerçekleştirilmiş oldu. Marmaray Projesi, "Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri", "Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı" ve "Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektro-Mekanik İşler" ve "Demiryolu Araçlarının Temini" aşamalarından oluşuyor.