Maruf: Türkiye'nin açıklamalarından memnunuz

Maruf: Türkiye'nin açıklamalarından memnunuz

ANKARA (ANKA) - Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonların durdurulması için Türkiye'nin katkısını istedi.

Büyükelçi Maruf, ANKA'ya yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları değerlendirdi ve Türkiye'nin yapabileceği katkı üzerinde durdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki telefon diplomasisine değinen Maruf, "Türkiye ABD ve İsrail'le ilişki içinde olan bir ülke. Biz Türkiye'nin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması konusunda katkıda bulunmasını bekliyoruz. Türkiye zaten bu konuda katkıda bulunuyor. Türkiye'nin desteğini biliyoruz. Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından memnuniyet duyuyoruz. En son durumla ilgili olarak Başbakan Erdoğan tarafları aradı. Kendisi konuyla ilgili endişelerini dile getirdi" diye konuştu.
Maruf, açıklamasında, Türkiye'nin Ortadoğu için kültürel ve tarihsel olarak çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye'nin barış sürecine destek çabası içinde olduğunu biliyoruz ve konuyla ilgili olarak uluslararası toplumda, AB'de ABD nezdinde çabalarını bekliyoruz" dedi.

Türkiye tarafından Filistinlilere gönderilen insani yardımların hiçbir şeklide ulaştırılamadığını söyleyen Filistin Büyükelçisi, yardımların ulaşmamasının tek nedeninin İsrail olduğunu söyledi.

-İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNİN AÇIKLAMALARINA TEPKİ- Maruz, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy'nin, Gazze'ye operasyon yapılırken "teröre başvurmayan" Batı Şeria'daki Filistinlere karşı önlem alınmadığı, Gazze'de ölenlerin bir kısmı çocuk değil 17-18 yaşında silahlı militanlar olduğu yolundaki açıklamalarını yorumlarken de "Söyledikleri mantık dışı. En son operasyonda ölen çok küçük yaşta çocuklar var. Ayrıca 17-18 yaşındaki çocuklar politikadan ne anlar" dedi. Maruf ayrıca, "Bu dürüst bir açıklama değil, Batı Şeria'da şehitler düşüyor, insanlar öldürülüyor. Batı Şeria'da hergün saldırılar ve tutuklamalar var" ifadesini kullandı.

-"HAMAS'IN PKK İLE ALAKASI YOK"- Bu arada, Büyükelçi Maruf, Hamas'ın PKK gibi terör örgütü olduğu iddialarına da tepki gösterdi. Maruf, "Alakası yok. Toprak bizim toprağımız. Tüm dünya ve uluslararası örgütler tarafından tanınan Filistin, işgal altında bir topraktır. Uluslararası toplum bize müdafaa hakkı tanıdı" şeklinde konuştu. Maruf, şunları söyledi :
"Terörizm, İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladıklarıdır. Türkiye'deki PKK'nın bütün bunlarla bir ilişkisi yoktur. Bu Türkiye içinde faaliyet gösteren bir örgüt. Bu iç sorunu ve Türkiye bir iç soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Hamas ise bölücü değil. İsrail biz kimsenin toprağını işgal etmedik İsrail geldi bizim toprağımızı işgal etti.