HABER

Marzuki yemin etti

Tunus'ta Kurucu Meclisinin, cumhurbaşkanlığına seçtiği Cumhuriyet Kongresi Partisi lideri Muncef Marzuki yemin ederek görevine başladı.

Marzuki, Kurucu Meclis üyeleri ve ülkenin önde gelenleri önünde yemin ederek ulusal çıkarların kefili olacağını, halk ayaklanmasında şehit düşenlerin ve ayaklanmanın hedeflerine bağlı kalacağını belirtti.

Gözleri dolan Marzuki, "Şehitler olmasaydı, burada olamazdım" dedi.

Sağlık, eğitim ve kadın hakları konusunda güvence veren Marzuki, "Tüm Tunusluların devlet başkanı olacağım. Vatandaşlarımın hayatlarını iyileştirmek için hiçbir çabadan kaçınmayacağım" diye konuştu.

Kurucu Mecliste yapılan dünkü oylamada Marzuki, 217 milletvekilinin 153'ünün oyunu alarak cumhurbaşkanlığına seçilmişti.

Muhalefet aday belirlemeyi reddettiği, diğer 9 adayın da kriterleri uymadığı için Marzuki'nin karşısına rakip çıkmamıştı.

Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin Ocak ayında devrildiği Tunus'ta yeni anayasayı yazmak ve geçici hükümetin kurulması için Ekim ayında seçimler yapılmıştı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
BENCE TÜRKİYE İLE ÇOK BENZERLİKLERİNİZ VAR. TOPLUCA KARAR VERİN TÜRKİYENİN BİRKAÇ İLİ HALİNE GELİN.HALK OLARAKTA ASLEN ARAPLAŞMIŞ TÜRKLERSİNİZ.ARAPÇA OKUYUNÇA ZAMANLA ARAPÇA KONUŞMAK ZORUNDA KALDINIZ.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler