Masaüstüne Exynos işlemci mi geliyor

ARM ile ortaklık konusunda ilerleme kaydeden Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yüksek performanslı cihazlar için de bir yonga seti hazırlığına başlamış durumda. 

Masaüstüne Exynos  işlemci mi geliyor

Teknolojinin önde gelen şirketlerinden biri olan Samsung, ARM ile yaptığı ortaklığı ilerleterek yonga setini yüksek performanslı masaüstü cihazlara da entegre etmeyi düşünüyor.

10nm sürecinde döküm teknolojileri konusunda ARM ile işbirliği yapan Samsung, bu ortaklığını 7nm ve 5nm konusunda da devam ettirmeyi düşünüyor. Bu ortaklığın temelini ise Artisan mimarisi oluşturuyor olacak.

Gelen bilgilere göre Samsung zaten 7nm test süreçlerine başlamış gözüküyor. Genel olarak ilk nesil üretim aşaması ikinci neslin yanında beklenen performansa çıkamıyor. Bundan dolayı 7nm LPP üretim sürecini tercih edecek.

Samsung, yüksek performanslı cihazlara geçmek adına Cortex-A76 temelinde Exynos yonga setinde 7nm LPP üretim sürecini tercih edecek. İşlemci tarafında 3GHz seviyesini geçeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor. Bu adımlar ile yüksek performanslı cihazlara göz kırpılmış olunuyor.

Bilindiği gibi gelecek yıl Qualcomm Snapdragon 1000 yonga seti ile dizüstü pazarında Intel tarafına rakip olmak istiyor. Samsung da muhtemel bir Exynos yonga seti ile dizüstü pazarında kendine yer edinmek istiyor. Bu konuda birtakım üreticiler ile görüşme yapıldığı ifade ediliyor.

İşlemciler Tüm bunların yanında makine öğrenme teknolojileri ve yapay zeka konusunda da yeni mimarilerin tüm avantajlarından yararlanılacağı vurgulanıyor.

Yeni Audi Q3 casus kameralara böyle yakalandı!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler