Mattis’ten ‘Menbiç’ Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ankara’dan gelen haberler nedeniyle Menbiç’te kaygı duyulduğunu söyledi ve “Şu anda amacımız IŞİD üzerindeki baskıyı, IŞİD’e karşı kampanyayı sürdürmek. Bu nedenle odağın dağılmasından endişeliyiz” dedi

Mattis’ten ‘Menbiç’ Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, gelecek hafta Brüksel’de Milli Savunma Nurettin Canikli’yle görüşeceğini açıkladı. Pentagon’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, Menbiç’deki duruma ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Menbiç konusunda Türkiye’nin baskısı bakımından bir durum değişikliği olmadığını söyledi.

Mattis, “Ankara’dan duydukları şeyler yüzünden elbette orada (Menbiç’te) büyük bir kaygı var ama şu anda amacımız IŞİD üzerindeki baskıyı, IŞİD’e karşı kampanyayı sürdürmek. Bu nedenle odağın dağılmasından endişeliyiz” dedi.

Türkiye’nin sınır bölgelerinin bu kısmında “meşru kaygılarının” bulunduğunu ifade eden Mattis, Türk yetkililerle birlikte çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Mattis, “Ama aynı zamanda da IŞİD’e odaklanmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Mattis’e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’den Menbiç’teki askerlerini çekmesini istemesi ve Washington’a yönelik suçlamaları soruldu.

Bakan Mattis, ”Birincisi, Türkiye bir NATO müttefiki ve sınırları içerisinde terör örgütü PKK kaynaklı aktif bir isyanın olduğu tek NATO müttefiki. Orada güvenlik konusunda Türkiye’yle çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin sadece PKK değil, Esat’ın da sınırı bir savaş alanına dönüştürmesi konusunda meşru kaygısının bulunduğuna işaret eden Mattis, “En üst düzeylerden askeri seviyeye kadar NATO müttefikimizle çalışmaya devam edeceğiz. Savunma bakanlarıyla (Nurettin Canikli) gelecek hafta ortasında Brüksel’de görüşeceğim” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ilk pkk sonra pyd daha sonra sdg,midir nedir kurdunuz bu terör örgütlerini müslüman türk ulusunun karşısına çıkardınız tüm sınır boyuncada terör örgütlerinin asıl üreten sizsiniz abd.ab. yahudi ermeni emperyalız cıkarcı menfeatcı siyonistlerdir. buda yetmedi işid-deaş.diye bir örgüt yarattınız buda sizlerin eseri şimdi işid-deaşı yok edelim diyorsunuz nasıl oluyor bu durumda bir alçak var karşımızda dünyanın gözüne baka baka yalan söyleyen bir alçak var hemde kalleş siyonistlerin olduğu bir orta doğu var günümüz çoğrafyasında her yanı kan akan bir yer yarattını şimdi yılan kime sokaçak bekleyi
Diğer Haberler