HABER

Mayınlı bölge sınır kapısı için temizleniyor

MARDİN (İHA) - Mardin'in Nusaybin ilçesinde, Suriye'ye transit olarak açılacak olan yeni sınır kapısı için bölge mayınlardan arındırmak için tespit çalışmaları başladı.

Türkiye komşu ülkeler ile sınır ticaretini geliştirmek için Nusaybin üzerinden Suriye'ye sınır kapısı açıyor. Mardin Milli Emlak ve Tapu Kadastro ekipleri, Nusaybin'den Suriye'ye açılacak yeni transit sınır kapısı için temizlenecek mayınlı arazinin ölçüm tespitine başladılar. Mayınlardan temizlenecek 316 dönüm arazinin tapu ve kadastrodaki çizimlerini kontrol eden ekipler, tespit edilen yerlere işaret kireci bıraktılar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Nusaybin'e açılacak sınır kapısı için 600 bin YTL kaynak ayrıldığını belirten Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, sınır kapısı için geri dönülmez bir yola girdiklerini söyledi. Mayınlı saha temizliğinin bitmesiyle birlikte yapılacak binaların inşaatına başlayacaklarını ifade eden Özmen, "Açılacak yeni sınır kapısı sadece Nusaybin'i değil tüm bölgeyi ekonomik anlamda canlandıracaktır. Nakliye bakımından da yaklaşık 150 kilometrelik tasarruf yapmış olacağız" dedi.

Bölgede sınır ticareti ile uğraşan vatandaşlar sınır kapısının biran önce faaliyete geçmesini istiyor.

Geri Dön