Maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler!

Çin’deki bilim insanları organ nakli bekleyen hastalar için oldukça önemli bir gelişmeye imza attı. Araştırmacılar, maymun ve domuz kırması canlı yavrulatmayı başardılar. Bu, organ nakli bekleyen hastalar için oldukça önemli bir gelişme.

Maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler!

Çinli bilim insanları, hayvanlardan insanlara nakledilecek organ çalışması kapsamında maymun ve domuz kırması bir yavru üretmeyi başardı. İki kimera domuz yavrusu, doğduktan bir hafta sonra ölse de her ikisinin de karaciğerlerinde, akciğerlerinde, dalaklarında, kalplerinde ve ciltlerinde makak maymunlarının DNA’sı bulundu.

New Scientist’te yayınlanan makaleye göre IVF kullanılarak dişi bir domuza yerleştirilen 4.000 embriyodan yavrulatıldılar. Pekin’deki State Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology’den bir ekip, maymun hücrelerini floresan protein üretmek için değiştirdiler. Floresan proteinler ise araştırmacıların, hücreleri ve o soydan gelen hücreleri takip etmesini sağlıyor.

10 ADET DOMUZ YAVRUSU DOĞDU

Bilim insanları, bu değiştirilmiş hücreleri, döllenmeden beş gün sonra domuz embriyolarına enjekte etti. Bu sayede 10 adet domuz yavrusu doğdu ve ikisine kimera (chimera: İki ya da daha fazla farklı genotipte hücrenin ya da dokunun bulunduğu canlı) adı verildi.
Bilim insanları, daha yoğun maymun DNA’sına sahip sağlıklı hayvanlar doğana kadar deneylerini tekrarlamayı planlıyor. Araştırmacıların asıl hedefi ise organları sadece maymun DNA’sından oluşan hayvanlar üretmek.

9b1b0c3f4c5a8c79e6c422d8b7469fa279bd65d7

KIRMA HAYVANLARIN OLUŞTURULDUĞU İLK DENEY DEĞİL

x4-wbci.jpg

Bu, kırma hayvanların oluşturulduğu ilk deney değil. 2010 yılında Stanford Üniversitesi’nden bir ekip, sıçan pankreasına sahip fare oluşturmayı başarmıştı. 2017 yılında ise Salk Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, 100 bin hücresinden bir tanesi insana ait olan domuz insan kimerası oluşturmuşlardı. Embriyolar ise bir ay içerisinde imha edilmişti.

x5-70Or.jpg

Bu araştırmaların asıl amacı ise organ nakli bekleyen insanlara yardımcı olmak. NHS Blood and Transplant adlı organizasyona göre sadece Birleşik Krallık’ta 6.000 hasta organ sırasında bekliyor ve her gün üç insan organ eksikliğinden hayatını kaybediyor.

x7-w8qo.jpg

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
İnsanlar artık, yeni canlılar yaratabiliyorlar. Yaratmak kelimesini kullanma, yaratmak Allah'a mahsustur diyenlere, "O zaman Allah'a rakip çıktı " demek gerekiyor.
hani neyi yartmışlar yoktanmı , işte burda beynin eror vermiş çoklu hücre gen takviyesiyle ırk oluşturmaya çalışmışlar oda olmamış ya neyse .yoktan var edebiliyorlarmı bana ondan haber ver.allah derki, onlar öle kadar uğraşıcak ve biz onlara uğraşmaları için hep ilerleticez ama hiçbir zamn sonuca varamıycaklar .çok nettt görülüyor.
@extreem bunu daha öncede defalarca yapmışlardı , bu yaratmak değil , mevcut var olan canlıların sperm ve yumurtalarını kullanarak türemelerini sağlamaktır , ozaman bütün kadın doğum uzmanları yaratıyor diyelim , onlarda aynı yöntemle (aşılama) kadınların hamile kalmalarını sağlıyorlar , bu arada 1 sperm yada 1 yumurtayı bırak yaratmayı henüz nasıl oluştuklarını yada nasıl türediklerini çözmüş değiliz , insanlık henüz çok geride
@extreem DÜNYA VE EVRENİN MİLYARLARCA YILLIK VAROLUŞUNA BAKARSAN,ARAKİ ALLAHI BULASIN,GERÇİ ORTADOĞU DİN GELENEĞİ ARAP MAYASI SON 3 BİN YILA HERŞEYİ SIĞDIRMIŞ.GERİ KALAN MİLYARLARCA YILDAN BİR HABER
türetmek ne zamandan beri yaratmak oldu arkadaş. Yoktan var edebiliyorsan yaratma olur.
@balrok_32 KURANI OKUDUM,DÜNYA DÜZ YAZIYOR.
@ahmetdogar65 HANİ DERLER YA,ALLAH ÇOK SABIRLI DİYE.BU ÇİNLİLERİN DİNİ İMANIDA YOK YANİ İMTİHAN EDİLMEYE GEREĞİ YOK.NE SABIRIYMIŞ ONU BİLMİYORUM.TEK BİLDİĞİM ŞİMDİYE KADAR İYİ KANDIRILDIĞIMDIR.
@berkuygurc zamanı yaratan Allah tır.senin aklın ve zekan zaman kavramınında aslında bir meta olduğunu algılamaz.Zaten bu kadar sığ düşündüğün için inançsızsın.3000 yıl önce orta doğu din geleneği yok bi kere.bunca denge kendi kendinemi oldu şimdi.sen resmi yapan ressamı göremiyorsan suçu kendinde ara.kuranda yüce Allah hiç akıllarını kullanmazlar mı diyor.akıl hak getire.
@berkuygurc Allah'ı dünya ve evrende ararsan tabiiki bulamazsın. Yaratıcı kendi yarattıklarına mı benzeyecekti. Allah zamanın da, maddenin de dışındadır. sonsuzluğu sınırlı beynine sığdıramazsın..
1) yaratma değil melezleme --2) yaşayamamış (not deist olmama rağmen bunu açıklıyorum)
@extreem Yaratmak rabbime aittir. Ne yaratmışlar ? Allah'ın yarattığı canlı üzerinden laboratuvarlarda deney yapıyorlar. Rabbim sana da beyin vermiş ama ne yaparsın işte. Yaratmak Allah'a mahsustur.
Abi böbreklerimiz taze, çin malımı istersiniz orjinalmi?
tehlikeli işler bunlar hele işin içinde çinliler ve hintliler varsa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler