'Mazlumların olduğu her yerde varız'

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Yıldırım, Mısır ve Suriye'deki katliamlara ilişkin, "Biz hayatımız boyunca sınır kabul etmedik. Biz mazlumların olduğu her yerde varız" dedi.

'Mazlumların olduğu her yerde varız'

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "Biz hayatımız boyunca sınır kabul etmedik. İngilizlerin, Fransızların çizdiği sınırları sınır görmedik. Biz mazlumların olduğu her yerde varız. Suriye'nin de Mısır'ın da iç işlerine karışmaya kararlıyız" dedi.

"Adeviye nöbetini devralıyoruz" sloganıyla İHH Ankara öncülüğünde Mısır ve Suriye'deki katliamlarıprotesto etmek için Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlenen gösteriler 10'uncu gününde sona erdi.

"Bu halkı yalnız bırakmayın"

Burada konuşan Yıldırım, dünyanın her yerinde Müslümanların katledildiğini söyleyerek, İslam dünyasını birleşmeye çağırdı. 57 dernekle Suriye'de bulunduklarını belirten Yıldırım, yardım kuruluşlarına "Suriye'ye gelin, burada çalışın. Bu halkı yalnız bırakmayın" çağrısında bulundu.

Suriye'de ve Mısır'daki katliamların asıl sorumlularının "Müslüman ülkelerin işbirlikçi liderleri" olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bizim ABD'den ya da Batı'dan bir beklentimiz yok. Bizim beklentimiz İslam dünyasındaydı ve ne yazık ki o da başarısız oldu" diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye ve İHH'nın Suriye ve Mısır'ın iç işlerine karıştığı yönündeki eleştirileri de hatırlatarak, "Biz hayatımız boyunca sınır kabul etmedik. İngilizlerin ve Fransızların çizdiği sınırları sınır görmedik. Biz mazlumların olduğu her yerde varız. Suriye'nin de Mısır'ın da iç işlerine karışmaya kararlıyız" ifadesini kullandı.

"Furkan ve Esma'ya üzülüyorum"

Katliamlarda şehit olan çocukları da anımsatan Yıldırım, İhvan lideri Muhammed Biltacı'nın kızı Esma ve Mavi Marmara'da şehit olmadan önce Furkan ile konuşmalarını anlattı. "İki şeye çok üzülüyorum: Biri Mavi Marmara'da Furkan, diğeri Esma" diyen Yıldırım, Esma'lar ve Furkan'lar oldukça bu davanın başarıya ulaşacağını söyledi.

Yıldırım, İslam askeri teşkilatı ile para birimi oluşturulması gerektiğini ve bu sayede Müslüman ülkelerin kendi sorunlarını çözebileceğini savundu.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise kardeşlik duygularıyla Suriye ve Mısır'ı dualarla desteklenmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Kelimelerin her şeyi anlatmaya yetmediğini söyleyen Tuna, "Buradaki bakışlar, duruşlar bu çabaların boşa gitmeyeceğini ifade ediyor. Bu zulmün bir an önce sona ereceğine inanıyorum, inşallah bu mücadele çok iyi sonuçlar doğuracak" diye konuştu.

Abdi İpekçi Parkı'ndaki gösteriler Grup Genç'in performansının ardından sona erdi.

Bolu

Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırı, Bolu'da da protesto edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri Yardım Vakfı (İHH) Bolu Şubesi tarafından düzenlenen eylemde, Bolu Belediye Meydanı'nda toplanan bir grup, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafının ve Rabia işaretinin bulunduğu pankartları meydanın çevresine astı.

Eylemde konuşan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugün Mısır ve Suriye'de yaşananların 300 yıl öncesine dayandığını, İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının hiç durmadığını söyledi.

Mısır ve Suriye'de yapılan katliamların ardından İslam coğrafyasının bir uyanış heyecanı yaşadığını belirten Dilipak, "Bugünkü bu buluşmalar ki şu anda 22 vilayetimizde insanlar sokaklarda, Mısırlı, Suriyeli kardeşleriyle saflarını belirlemek için meydanlarda bulunuyorlar" dedi.

Dilipak, dünyanın 100'den fazla ülkesinde insanların "Rabia" dayanışması ile sokaklarda olduğunu aktardı. İslam coğrafyasının yeni bir doğum sancısı yaşadığına dikkati çeken Dilipak, şunları söyledi:

"Yeni bir medeniyetin doğumuna şahitlik ediyoruz. Mısır'da 5 bin kişi öldü. Suriye'de 100 bin kişi öldü. Bir kişi bile çok fazla, zulümle öldürüldüyse. Sizleri Rabia selamıyla selamlamak istiyorum. Mısır'daki Rabia meydanını tanklarla dağıttılar. Biz Rabia nöbeti tutuyoruz. Rabia işareti aynı zamanda Elif ve Allah lafzıdır. İşaret ile Allahuekber diyoruz. Rabia'nın dört rakamını ifade ettiğini biliyorsunuz. Bu Türkiye, Filistin,Suriye ve Mısır biz tek bir milletiz demektir."

Rabia işaretinin bu dört ülkenin kardeşliğini simgelediğini ve bu işaretin bir başka anlam daha taşıdığını kaydeden Dilipak, " sözlerini şöyle tamamladı:

"Rabia işretindeki birinci parmak, Hz. Adem'den Hz. Nuh'a kadar olan dönemi simgelemektedir. İkinci parmak, Hz. Nuh'tan Hz. İbrahim'e kadar olan dönemi simgelemektedir. Üçüncü parmak Hz. İbrahim'den Hz. Muhammed'e kadar olan dönemi simgelemektedir. Dördüncü parmak ise ahir zamanı simgelemektedir. Biz ahir zaman peygamberinin ümmetiyiz. Biz yeryüzündeki tüm zalimlere karşı duracağız. Suriye'de İran gözden düştü. Mısır'da Suudi Arabistan gözden düştü ama bütün cephelerde Türkiye yükseldi. Bu işi bu meydanlarda bırakmayacaksınız, herkese anlatarak bu hareketi büyüteceksiniz."

Konuşması sırasında yerden sigara izmariti alan Dilipak, Müslüman bir insana sigara içmenin yakışmadığınıi belirtti. Kendisini dinleyenlerden sigara içenlerin bir daha içmemek üzere yemin etmelerini ve sigara paketlerini kendisine atmalarını söyledi. Bazı kişiler sigara paketlerini Dilipak'a attı.

Konuşmanın ardından yatsı namazını kılan grup üyeleri, daha sonra Mısır ve Suriye'de hayatını kaybedenler için dua etti.

Kayseri

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ile Suriye'deki kimyasal silah saldırısı, Kurşunlu Otopark'ında bir araya gelen çok sayıda vatandaş tarafından protesto edildi.

Yozgat

Yozgat'ta 16 sivil toplum kuruluşunun düzenlediği etkinlikte, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal silah saldırısı protesto edildi. Katılımcılar Rabia işareti yaptı.

Manisa

Manisa'da, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla "Mısır İçin Direniş, İnsanlık İçin Diriliş" mitingi yapıldı.

Manolya Meydanı'nda, "Mazluma selam, direnişe devam", " Mısır Halkı Zalime Boyun Eğme", yazılı dövizler taşıyan grup adına açıklama yapan Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu,Mısır ve Suriye'de insanların katledildiğini, bu duruma sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Kahramanmaraş

İslam Dünyası Dayanışma Platformu öncülüğünde Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto etmek için başlatılan "Adeviye Nöbeti" Kahramanmaraş'ta devam ediyor.

Ulu Cami Meydanı'nda 35 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan platformun eyleminde ilahi dinetileri, konuşmalar ve farklı aktiviteler yapıldı.

Ellerinde Türk, Mısır, Suriye ve Filistin bayrakları ile Rabia işaretli döviz ve flamalar bulunan yüzlerce kişi, "Kahrolsun iki yüzlü demokrasi putunuz", "Mısır direnişine binlerce selam", "Darbeci Firavunlar döktükleri kanda boğulacaklar", "ABD ve BM ile barış gelmez", "Kardeşlik bedel ister" sloganları atarak, Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Allah hepinizin belasını versin.Niye mi?Batı ve ABD stratejisi gereği Kur'anı anlamsızlaştırmak ,içini boşaltmak,Allahın dini yerine Arap örflerini,geleneklerini koyup sözde bir oluşturmak için,müslümanları bin bir vesileyle bölüp birbirine düşürmek için epeydir elinden geleni yapıyor.İslam alemi de tarikatlar,cemaatlar,mezhepler,fetvalar,yönetimler,çarpıtmalar,kışkırtmalar,..yoluyla birbirine giriyor.Birinin şehid dediğine diğeri kafir,birinin kutsal dediğine diğeri şirk der hale geldi İslam alemi.Ve din adına söz söyleyenler de "tükütdüğüm egoları adına" buna çanak tutuyor.İşte bu yüzden!
senin islam dini anlayışın ne peki ibadete geldimi namaz niyaz arap geleneği söze geldimi kendinizden inançlı kimse yok bu millet islamla bugün tanışmadı neyin gelenek neyin din olduğunu iyi bilir sen bunlara kafa yorma sıyırırsın kayışları
hepiniz derken? suriyede ve mısırda yaşanan katliamlara sessiz kalanların mı belasını versin? yoksa bu katliamlara göz yuman, bizim suriyede ne işimiz var diyenlerin mi belasını versin? anlamadım şimdi!
Kuran ı kerim adına ne biliyorsun?
KALEMİNE SAĞLIK... Gerçekleri yazmışsın, koyun sürüsü hariç tüm yorumcuların katılacağına inanıyorum yazdıklarına...Maalesef herşey şekilcilikle yürüyor, kalpten gelerek yapılan birşey yok bu ülkede, herşey göstermelik bu hükümetin yaptığı gibi...Koyun sürüsü de buna inanıyor az okudukarı için ve gerçekleri görmek istemedikleri için..Menfaatleri buna izin vermiyor mantıklı gelse bile. Çünkü bedavacılığa alışmışlar, makarna, yağ, kömür karşlığı oylarını satıyor bunlar.
Allaqh senden razı olmasın. be hey şerefsiz, topladığınız yardım paralarını nereye harcadığınızı çok iyi biliyoruz.
sizler kimsiniz bu değirmenin suyu nerden geliyor hiç kampanyanızı bişeyinizi görmedik sizler gibi bi sürü yardım kuruluşu var ne hikmetse kendi ülkenizde kimseye faydanız yok alın devletten yardım parası somaliya yardım götürün nasıl olsa ne kadar yardım ediyorsun kime yardım ediyorsun soran yok güzel iş buiş günümüzün fırsatı bu gündüzfenerimi bi yardım kurumu daha vardı anyı sizin gibi yardımların nereye gittiğini biz biliyoruz ama hala halk sizi destekliyor bu halk varken hiç biriniz yıkılmazsınız ama bu düzen ne zaman yobazlara dokunur benden yobazını bulamayacaksınız. ne kaybedeceğimki
Mazlumu ALLAHA bırakın lan siz kim oluyorsunuz. Sınır tanımazlarmış mış ta falanda filanda o zaman size tanıtırlar sınırı. Siz illa mazlumlara bakacagız diyiyorsanız önce şu ülkedeki mazlumlara bir bakın burda size sınır koyan yok...
İHH Başkanına ! Sizler 100 küsür ülkelerde mazlumlara yardım edebilmek için seferber olmuşsunuz. Tüm Dünya'daki mazlumlara yardım edebilmek için başlattığınız bu hamle, Osmanlıdan sonra bir ilk oldu. Allah yar ve yardımcınız olsun. Sakın ola ki buradaki bazım yorumları ciddiye alıp üzülmeyesiniz. Unutmayalım ki Mazlumları ezen zalimlerin zihniyetinde olan yerli işbirlikçiler de vardır. Onlarda kendi görevlerini yapıp, siyonizme veya Amerika emperyalizmine hizmet ediyorlardır. CENNET UCUZ DEĞİL, CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİL. ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM:
Bülent Bey Kardeşim; Allah yar ve yardımcınız olsun. Siz bu milletin medar-ı iftiharısınız. İyi ki varsınız.
Ne yapalım mazlumsa, biz onların Kurtarıcı Aziz'i değiliz. Kendi devletleri ilgilenecek, sorumluluk onların, artık Osmanlı Imparatorluğu yok.
Sen üzülme bülent bey.aktivistlik sizi.millete vekil etti,gazeteci olanlarınız bile var maşallah.müslümanlar ölüyor evet,katlediliyor da ama müslümanlar ölmezse cenazeciler nasıl kazansın..bazı müslümanlar ölüyor, bazı "müslümanın" karısı milletvekili olup bal börek yaşıyor.siz öyle birisini tanır mısınız bülent bey..! siz esma için üzülmeyin bülent bey,o bizim gibi mazlumların şehidi,ölüler arasında ayrımcılık yapanların değil.. .her ölüye ağlamıyor,her zalimi kınamıyorsunuz.sahi bülent bey;size göre mazlum kim,zalim kim
hadı len burcu burcu reklam kokuyorsun
sen önce kendi memleketindeki mazlumlara yardım et yavşak herif...bir sürü şehit ailesi var gazi var işsiz aç sefil gezen, sen furkanla esmadan önce akp hükümetinin görüştüğü bebek katilinin öldürdüğü mehmetçiklere dua et...bikerede çıkında ölmüş şehitler için dua edin... ama yok etmezsiniz çünkü sizde araplar gibi hep türkiyeyi arkadan vurmanın peşindesiniz...bırakın bu arap sevdasınıda kendi memleketinize kendi insanlarınıza yüz çevirin...
hseref çok doğru böyle şeyler basamak bunlar için sorsan şimdi bülent beye bu görevi senden çok iyi layıkıyla yapacak biri var desen bırakırmı aceba
ulanm şerefsiz ne olduğunu bilmezler. doğu türkistanda öz atalarımız ölüyor onlar insan, mazlum, ezilen değilmi. islam adını kullanarak yapmadığınız halt kalmadı bee
mazlumun yanında gözükerek,saf salakları soyma işini güzel yapıyorsunuz.
Sen tabi çok zekisin ve buna kanmıyorsun değil mi ? Salak senin babandır pislik. Haddini bil.
Mazlum dediklerin sivil, kadın, çoluk çocuk demeden tekbir getirerek, Amerikanın adına adına bölgede ortadoğuda katliam yapanlarmı.?
Van'da kendilerine konut çıkmayan ve depremden önce kiracı olan, şu anda konteynırlarda yaşayan, devlet tarafından elektriği, suyu kesilen ve çıkmaya zorlanan 500 aile var. Onların insan hakkı yok mu? Hani Van yeniden inşa edilmişti? http://www.gazetevan.com/One-Cikanlar/62477-Konteyner-kentte-yasam-mucadelesi.html
PKK LILAR GÜNEYDOĞUDA KATLİAM YAPARKEN NEDEN SESİNİZ ÇIKMADI NEREDEYDİNİZ?SİZDEN ÖĞRENMEYECEĞİZ MÜSLÜMANLIĞI ,İNSANLIĞI.DEĞİRMENİN SUYUNUN NEREDEN GELDİĞİNİ ANLATIN BİZE MASAL DEĞİL AMA.ULUDEREDE OLAN OLAYLARDA SESİNİZ ÇIKMADI??DENİZ FENERİ O KADAR DOLANDIRICILIK YAPTI YİNE ORTADA YOKTUNUZ?????
bütün bunlar dağılmakta olan akp ye seçim öncesi toparlanabilmesi için destek çabaları...
İMANSIZLAR KENDİ HALKINA KİN VE NEFRETLE DOLU OLACAKSIN IRAKTA MİLYONLARI ÖLDÜRÜRKEN GIKIN ÇIKMAYACAK AMA ABD UŞAĞI BİRTAKIM FANATİKLERİ EL KAİDEYİ EL NÜSRAYI MÜNAFIK KARDEŞLERİ DESTEKLEMEK İÇİN NE YAPACAĞINI ŞAŞIRACAKSIN. HANİ İNSAN HAKLARI, SİZ KİME İNSAN DİYORSUNUZ.. KAFANIZA UYAN İNSAN UYMAYAN DEĞİL, ONUN HAKKI YOK. ABD MÜSLÜMAN DÜNYASINDA HER ZAMAN YA MÜSLÜMAN FANATİKLERİ YA DARBECİLERİ DESTEKLEMİŞTİR. MÜSLÜMAN DÜNYASINDA LAİK BİR DEVLET MÜSLÜMAN BİR TOPLUM İSTEMEMİŞTİR. O ZAMAN KUKLA GİBİ YÖNETEMEDİĞİNDEN. MURSİYİ KİM GETİRDİ SURİYE GİBİ MISIR DA DA HALKI BİRBİRİNE DÜŞMAN ETTİ MURSİ İLE
Cin de , irakta, kafkaslarda Turkler zulum gorurken neredeydiniz. Onlar arap olmadigi icin mi yanlarinda degildiniz. ?
Biraz daha araştır. Ve O ülkelerde IHH nın faliyetlerini görürsün.
HANGİ KATLEDİLDİLEN TÜRKÜN YANINDA OLDUNUZ SİZİN TEK DERDİNİZ ARAPLAR SÜNNİLER ALLAH KAHRETSİN SİZİ SAHTEKARLAR
Anlaşılan alevisin. Alevi olmak iftira atman için bir sebep midir ?
iyi o zaman artık israil ile kolkola girersiniz suriyeye..
SURİYE HALKI ORDULARINA VE YÖNETİCİLERİNE KARŞI İSYANA TEŞVİK EDİLİNCE SONUÇ BUGÜNE KADAR NE OLDU? 100 000 DEN FAZLA ÖLÜ YÜZ BİNLERCE YARALI OLDU YARINDAN İTİBARENDE SURİYE'NİN ASKERİ TESİSLERİ BOMBALANACAK MÜSLÜMAN BİR ÜLKE DAHA GÜCÜNÜ OTORİTESİNİ KAYBEDECEK SONUÇTA PARÇALANACAK MISIR HALKI DA ORDULARINA KARŞI İSYANA TEŞVİK EDİLMEYE DEVAM EDİLİRSE SONUCU SURİYE GİBİ OLACAK MÜSLÜMAN SURİYE VE MISIRIN EN BÜYÜK FABRİKALARI BİRKAÇ YIL SONRA BATILILARIN ELİNE GEÇECEK YABANCILAR BÜYÜK PATRON MÜSLÜMANLAR KENDİ ÜLKELERİNDE İŞ BULABİLİRSE İŞÇİ-GÜNDELİKÇİ OLACAKLAR
SAYIN İHH. YARDIM VAKFI BAŞKANI... Keşke biraz da bayrağımız altında yaşadığımız ülkemiz ve insanlarınin haklarına biraz sahip çıksaydınız yanınızda olurduk. Ama siz de Başbakan gibi kendi ülkesinin sorunlarını bir kenara bırakıp başka ülkelerin sorunları ile ilgilenecekseniz kendi tercihiniz. Bu ülkenin toprağında yaşayıp, ekmeğini, suyunu paylaşıyorsan, sorunlarını da mutlaka paylaşman gerekir diye düşünüyorum. Ama diğer ülkelerde yaşayan masum insanların maruz kaldığı şiddet olaylarını ve sarin gazı ile katledilmelerini asla onaylamıyorum ve bunu yapanların cezalandırılmasını çok istiyorum.
Suriyeye afganisandan, çeçenistandan, diğer arap ülkelerindn terorist getirtip orda insanların kafasını kesecekler sonrada 'Mazlumların olduğu her yerde varız'diyeceksin...
Diğer Haberler