HABER

McLaren sezonu zafersiz kapattı

Fin pilot Kimi Raikkonen, dün Brezilya Grand Prix'sinde beşinci olarak McLaren'a beklemediği bir şekilde veda etmek zorunda kaldı. Yarışa ilk çizgiden başlamasına rağmen pozisyonunu koruyamayan Raikkonen sezonu Felipe Massa'nın 30 saniye gerisinde tamamlarken, McLaren da son 10 yıldır ilk kez hiç yarış kazanamadan sezonu kapatmış oldu.

Raikkonen yarış sonrasında yaptığı açıklamada, "çok zor bir yarış" geçirdiğini belirterek, aracın yol tutuşunun iyi olmadığını söyledi. Fin pilot, "Düzlüklerdeki hızım daha iyi olabilirdi. Daha yavaş araçları bile sollamak kolay olmadı" dedi.

Yarışın sonlarına doğru virajı geniş alarak Michael Schumacher'in kendisini geçmesine izin verdiğini söyleyen Raikkonen, "Tüm çabalarıma rağmen onu arkamda tutamadım" diye konuştu.

Raikkonen, "Bu McLaren Marcedes'teki son yarışımdı. Burada geçirdiğim beş yıl boyunca takımda beni destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Takım patronu Ron Dennis ise, sonucun hayal kırıcı olduğunu ifade ederek, zor bir sezonu istemedikleri bir şekide bitirdiklerini belirtti. Dennis, "Bununla birlikte gelecek sezon yarından itibaren başlıyor" dedi.

Gelecek sezon için Raikkonen'e başarı dileğinde bulunan Dennes, "Onu yenmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" diye konuştu.

Öte yandan Fin pilotun takım arkadaşı Pedro de la Rosa, Brezilya'da sekizinci olarak takımına 1 puan kazandırdı.

İspanyol pilot, "Benim için çok zor bir yarıştı. Tek pit stop strateji uyguladım. Bu da özellikle lastikler açısından zorlu oldu. Sonuç olarak istediğim gibi agresif olamadım. Fakat en azından takımıma 1 puan kazandırdım" dedi.

De la Rosa ayrıca, "Sezonun bu son yarışı olması münasebetiyle bana yarışma fırsatı verdiği için takımıma teşekkür etmek istiyorum. Bu yıl McLaren için mücadele etmek bir zevk ve onur oldu. Ayrıca İspanyol meslektaşım Fernando Alonso'yu da ikinci kez şampiyon olduğu için kutlamak istiyorum" diye konuştu.

TurkiyeF1.Com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön