MEB'den karma eğitimle ilgili dikkat çeken değişiklik! O madde kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte liselerde karma eğitime ilişkin değişiklik yaptı. Liselerin açılmasına ilişkin bölümden “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi kaldırıldı. Değişiklikler, nüfus ve öğrencinin az olduğu yerlerde düz, meslek ve teknik liselerdeki programları tek okulda toplayarak kız ve erkeklerin ayrı eğitim yapmasının önünü açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde değişikliği ile bakanlık, liselerde dini tarikat ve cemaatlerin sıklıkla gündeme getirdiği karma eğitime ilişkin bir geri adım daha attı. Yapılan değişiklikle nüfus ve öğrencinin az olduğu yerleşim yerlerinde düz lise, meslek lisesi ve teknik lisedeki programları tek lisede toplayan çok programlı liselerde kız ve erkek ayrı eğitim yapılmasının önü açıldı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberie göre; yönetmelikte liselerin açılmasına ilişkin esasların düzenlendiği bölümden “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi dün yapılan değişiklikle kaldırıldı. Bu değişiklikle taşrada imam hatipler yerine öğrenci yetersizliği nedeniyle akademik eğitim talep eden binlerce öğrencinin okullarının bölünmesine olanak sağlandı. Ayrıca bütün eğitim kurumlarının harem-selamlık olarak kurgulanmasını talep eden tarikatlerin istekleri doğrultusunda imam hatip liselerinin dışında Anadolu liselerinin de kız ve erkek lisesi olarak ayrılmasının kapısı aralandı.

GEREKÇE YARGI KARARI

MEB ise karma eğitime ilişkin maddenin kaldırılmasının yargı kararı gereğince olduğunu savundu. MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk’ün yönetmeliğe ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan bakanlık kaynakları, “‘Karma eğitim’ ibaresine yönelik yargının yürütmeyi durdurma kararı gereğince düzenleme yapılmıştır” dedi. Yönetmelikteki madde kaldırılsa da Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘karma eğitim’ başlığı altındaki “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” maddesini hatırlatan MEB yetkilileri “Kesinlikle karma eğitimin kaldırılmasına ilişkin herhangi bir çalışma ve düzenleme yoktur” dedi.

BTK MESAFESİ

Yönetmelik değişikliği ile baz istasyonlarının okullara uzaklığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “güvenlik mesafesi” standartlarına bırakıldı. Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise bir soru önergesine verdiği yanıtta bu mesafeye ilişkin “Söz konusu güvenlik mesafesi, anten kazancına ve baz istasyonunun çıkış gücüne göre, ortalama 10 ila 15 metre aralığında değişmekte olup, özellikle bina içine kapsamanın olmadığı noktalara kurulan baz istasyonlarının güvenlik mesafesi 50 cm’ye kadar düşmektedir” yanıtı vermişti.

KRİTİK SAYI 40

Daha önce öğrenci sayısı 80’in altında kalan liselerin kapatılmasını öngören yönetmelik değiştirilerek, imam hatiplere sağlanan 40 öğrenci standardı her okula sağlandı. Değişiklikle kapatılma şartları toplam öğrenci sayısının okul öncesi ve ilkokullarda 10, ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve yatılı bölge ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarında 40’ın altına düşmesi olarak düzenlendi.

KÖY OKULU İMKANI

Yönetmelik değişikliği ile yıllar boyunca taşımalı eğitime geçileceği söylemiyle kapatılan köy okullarına da kapı aralandı. Bu kapsamda “ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri” durumunda ilkokul 1-4. sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi halinde Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanması yönetmeliğe dahil edildi.

Ayrıca toplam nüfusu 200 binin altında olan illerde nüfus şartı aranmaksızın il merkezinde bir rehberlik ve araştırma merkezi açılması da yönetmeliğe eklendi. Bunun dışında rehberlik ve araştırma merkezi açılabilmesi için yerleşim birimi nüfusunun 200 binden az olmaması ya da yerleşim birimi ile hizmet verilecek en yakın rehberlik ve araştırma merkezi arasındaki mesafenin 150 kilometreden fazla olması halinde ise yerleşim birimi nüfusunun 100 binden az olmaması şartı getirildi.

İMAM HATİPLERE KOLAYLIK

Bakanlık değişiklik ile imam hatiplerin açılmasını da kolaylaştırdı. İmam hatip lisesi açma şartlarından bu okullar için aranan “geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunması, okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması” şartı kaldırıldı. Mevcut yönetmelikte ortaokul ve imam hatip ortaokulu açmak için 5. sınıfta en az 20 öğrenci şartı aranırken bu şart da esnetildi. En az 20 ya da toplamda 40 öğrencinin olması durumunda ortaokul ya da imam hatip ortaokulu açılabilmesi değişiklik kapsamında sağlandı. Yönetmelik içine öğrencilerin yatılı olarak barınmasına olanak sağlayan pansiyonları da alan MEB , pansiyon açmak için 100 öğrenci kapasitesi olması şartı 50 kız 50 erkek kapasite olması şeklinde değiştirdi. Eski yönetmelikte okul açılmasına ilişkin talep ve raporları nisan ayında isteyen MEB, bu koşulları şubat ayına çekti.

'KARMA EĞİTİMİ TASVİYE'

Yönetmelik değişikliğini Cumhuriyet’e değerlendiren Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “Yönetmelik değişikliği, MEB ’in akademik okullar, sanat ve spor okullarına dönük mesafeli ancak İmam hatip okullarına dönük kollayıcı ve kolaylaştırıcı tutumunu sürdürüyor olması ve karma eğitimin kademeli olarak kaldırılması yaklaşımındaki ısrarının izlerini taşımaktadır. Alışık olduğumuz şekliyle de, ‘piyasa’ ile karşı karşıya gelinmemesine de özen gösterilmektedir” dedi. Karma eğitime yönelik tehdide dikkat çeken Bozdoğan, “Değişiklikle karma eğitimin tasfiyesinde atılmış olan yeni bir adım olarak kabul edilmelidir. Yapılan değişiklik, bu yıl uygulanan ‘Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ ve yapılan Anadolu Lisesi kontenjan artırımlarının büyük bölümünün Çok Programlı Anadolu Liselerinde yapıldığı dikkate alındığında ciddi sonuçlar üretecektir. Bu okulları tercih eden öğrencilerin akademik eğitim alma isteğinden kaynaklı tercihte bulunduğu gerçeği göz önüne alındığında, şu an MEB bu öğrencilere kız veya erkek okullarında okumayı dayatmaktadır. Bu adımın kendisi ileride farklı okul türlerinde de karma eğitimin tamamen kaldırılmasının zeminini oluşturma olasılığını barındırmaktadır. MEB acilen yaptığı bu değişiklikten vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

İmam hatip lisesi açmak için gereken “geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunması, okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması” koşulu kaldırıldı. İmam hatip ortaokulu açmak için 5. sınıfta en az 20 öğrenci şartı da esnetildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
süper bi madde çocuklar aşk meşk peşinde koşmaktan okul okuyamıyordu inşallah genele yayılır
oldu olcak kız ögrencikeri de okutmayan bir madde çıkartın tam olsun el oglu uzayda yaşayacak nerdeyse bizim ugraştgımız olaya bak çok önemli bir düzenlenme yapılmış gibi
iste demokrasi budur. adalet budur. sirasa cuma gununun resmi tatil ilan edilmesinde
@mrtozydn SEN İSTEDİĞİN ZAMAN TATİL YAP HIYARO SENİ TUTANMI VAR.
Bu nasıl bir zihniyet arkadaş, kadını ötekileştirmek nedir, aynı sınıfta eğitim alsa ne olur. Bunlar halen %50 yi din'le osmanlıyla oyalıyalım derdindeler. Sağolsun %50 de bunla yetiniyor okuyalım araştıralım gerçekten böylesimi uygun da demiyorlar. Ülke batarken millete tartışma konusu yaratmaya doymuyorlar arkadaş bir yılda milleti bunla meşgul ederler artık. Atatürk düşmanı kadınlarımız da anlasın Atamın kıymetini, Merhum kaç yıl önce bunları öngörüp erkekle kadını kanunen eşit kılmış seçme seçilme hakkı getirmiş.
Oooo , ziya bakanımız herkesin beklediği bir bakanmış gerçekten medrese eğitimine gidiyoruz pek yakında. haremlik selamlık gibi kafaya bak be ...bugünkü sistemde seçiliyorsa , atamyla yada seçilmişlik değil kayyum mantığı ile geliyorsa biri göreve düşüneceksin orda..mutlaka o kişinin kafasına yada tarikatlarla geçmişine bakmak lazım..şeyhler ulemalar ülkesi yeni türkiye eski türkiye rahatsızlığı cumhuriyet demokrasi ,laiklik kavramları, türk kelimesi andımız neden rahatsız etmiş şimdi anlaşıldı.türkiye cumhuriyetinin yaşamsal ve hukuksal değerlerine kimse zarar veremez. maho ağanız duysun.
@soylu_b_2018 Haberi enine boyuna okumayan arkadaşlar var. Konu mebin boyunu aşan elini kolunu bağlayan bir durum. Ortada yargı kararı var. Yani o madde ipe ipr geçecek bi madde.bakanın şuanda yapacağı tek şey, bir düzenleme taslak metni hazırlayıp yargıya sunmak. Ama buna müsade edeceklerini sanmıyorum.
Senden bayağı umudumuz vardı.Bilim,teknoloji,medeniyet deyince gerçek sanmıştım ve seni övmüştüm.Özür dilerim öğretmenlerden,sen de kokuttun...
İmam hatip okulları hariç diğer okullarda karma eğitim sistemiminin kaldırılması doğru değil. Eski köye yeni adet gelmesinin mantığı nedir. Türkiye iran yada suudi arabistan ülkesi değil ne şeriatla yönetiliyor nede haremlik selamlıkla.. Verilen bu karar çok yanlış ve itici olmakla beraber topluma insan kazandırmaktan çok kaybettirmektir.
Bilim,teknoloji,medeniyet,deyince seni farklı sanmış,övmüştüm.Sen de başaramazsın,başındakilerin niyeti belli...Yazık bu ülkeye,Yazık bu çocuklara...Yazıklar olsun alkışlayanlara...
çok mantıklı
DURUN BAKALIM,BUNLAR DAHA İYİ GÜNLERİMİZ? EYYY VELİLER,ANNE VE BABALAR! SİZ BU GİDİŞATTAN MEMNUN MUSUNUZ ACABA? KENDİMİZ ETTİK,KENDİMİZ BULDUK! KINA VAR MI,KINA?
hiç yakınında okul olan varmı ? ilk bakıldığında çok yanlış gibi gözüküyor. fakat akşama kadar bir okulun önünde durun bakayım .
Işte başkanlık, işte beklenen eğitim bakanı. Bir ülkeye ancak bu kadar zarar verilebilir. Yazık size.
arap kafası işte ! Hayatlarında hiçbir şeye sap olamayan aklı sadece uçkur peşinde koşan mankafalar topluluğu !
akillari fikirleri salvarda. daha bilimsel daha objektif daha disiplinli daha verimli bir nesil nasil yetismesi gerekir bunlara kafa yoran yok...teknolojide bilimde kore israil bile bizim cok onumuzde...biz hala kizlar ayri erkekler ayri olsun derdindeyiz...akp ye zamaninda sempatim vardi ama simdi coktan yok oldu
Bu kafayla gidersek bizden bi nane olmaz.Dünya marsa yerleşme derdinde,biz hala kızı erkeği ayırma derdindeyiz.Yazık çok yazık.
Dünya bu sisteme geçiyor ve başarı artıyor. Bilmeden konuşma
ondan sonra hepsi eşcinsel oluyor, kuran kursunda erkek çocuklara musallat oluyorlar
olmadı bu ziyaaa
.MESALA BENİM BACANAĞIN İKİ TANE OĞLU VAR LİSEDE OKUYORLAR MAŞALLAH İKİSİNİN BOYUDA BENİM BOYUMDAN UZUN BOYLARI VAR BENİM BOYUM 1.80 .BEN BACANAĞIMA ÇOK SEVERİM EN AZ HAFTADA BİR ZİYARET EDER BİR İKİ AKŞAM KALIRIZ YİYENLERİMİNDE BİRER ODALARI VAR BACANAĞIMIN ALTLI ÜSTLÜ DUBLEKS 6 ODALI EVİ VAR EV GENİŞ GENÇLERİN HERGÜN EN AZ İKİ ÜÇ HATTA DÖRT TANE KIZ ARKADAŞI OLUYOR BİR ARA YİYENİME SORDUM SENİN ERKEK ARKADAŞIN YOKMU DEDİKİ AMCA BENİM SAPLARLA İŞİM OLMAZ DEDİ EEEE BABASININ HIRDAVAT DÜKKANI VAR GÜNDE 500 TL YE PARA DEMEZ KAPININ ÖNÜNDE 3 TANE ARABA
@gumusoglu senin muhitin ve yeğenlerin kötü o zaman.
@gumusoglu akşam rakıyı fazla kaçırmışsın...
YAKINDA KIZLARA ÇARŞAF VE BURKA GİYDİRİLME KANUNU DA ÇIKARILIR HAYIRLI OLSUN MİLLET NEYİ HAK EDİYORSA ÖYLE YÖNETİLİR
Bu düzenin değişmesi lazımdı
milli eğitim bakanından umudum vardı yanılmışım temel sorun karma eğitimmiydi hayır şu an ki karmaşanın içinde bu olayıda hallettik
ha şöyle bir eğitimci geldi MEB daha öncekiler ise torpilli bakan hiç milli eğitimle ilgisi olmayan kişiler,ama bu milletin obalini nasıl ödeyeceksiniz.
Kız ve erkek öğrencilerin ayrı okullarda okuyabilmesinin önü açılmalıdır. Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkede zaten karma eğitim zorunluluğu bulunmamaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada da ayrı eğitimin akademik başarıya da ciddi oranda katkı yaptığını ispatlamaktadır. Devletimiz isteyen kişiler için karma okul, isteyen kişiler için de ayrı okul imkanını sağlamalıdır. Bu durum demokrasinin, hak ve özgürlüklerin gereği ve ahlaklı bir nesil yetişebilmesi açısından da son derece uygundur.
Arabistan mı sandın la burayı sen?!
100 yıl geriye ÖRÜMÇEK BEYİNLİLER (ekonomiyi getirdikleri yer ortada)
BUNLARDAN BİR CACIK OLMAZ...NATO MERMER NATO KAFA...
hakkaniyetle olayı ele alalım, eğer ahlak esas alınıyorsa erkek sınıfında okudum dakikda 5 küfür bayan öğretmenler bile lise son sınıf öğrencilerin dersine giremiyordu, kız sınıfındada aynı sapkınlığın olduğu iddası söz konusu, ben lise 1 ve 2 sınıfında karma okumuştum bilirsiniz ergenlik çağlarının en zor yılları bu dönemde iyiki karma okumuşuz yoksa ahlaki sapkınlıkta hapı yutmuştuk
Ulan bundan milli eğitim bakanının zerre bilgisi varsa bende hiçbirşey bilmiyorum. Bu iktidarın habersizce çıkardığı bir genelgedir. Atatürk sevdalısı birinin sapık zihniyetin düşüncesini onaylaması mümkün değil.
Allah sizi kahretsin o...
Allah lanet etsin hepinize...
Ah ziya ahhhhh
İşte bunu yeni bakana yakıştıramadım. Biz de iyi düzenlemeler bekliyorduk bundan... O da haremlik, selamlık kafalı çıktı.
@hikmetgungor ben haberi olduğuna inanmıyorum.
@hikmetgungor NE ZANNEDİYORDUN Kİ...
kendileri çocuklarını yurtdışında özel okullarda okutuyor fakirin çocuğu ise imam hatiplerde vs okumak zorunda bırakılıyor
Bu haberi sabah böyle okumadım acaba burada mı art nıyet var yoksa dıger tarafta mı?
NİYE BU KONUYU MİLLETİN ÖNÜNE GETİRİP REFERANDUM OLARAK SUNKUYORLAR İŞLERİNE GELEN REFERANDUMA TABİ ESAS BU KONUNUN MİLLETE ULUSA SORULMASI GEREKMEZMİ MİLLETE SORMADAN YETERLİ OYU ALMADAN NASIL BÖYLE BİR UYGULAMAYA GEÇİLİR MİLLET UYUTULUYOR MU
Entari geyip,billurların serinlerken deve de kemirmek istiyon mu?
çok harika bir karar alanlari tebrik ederim
BU KÖHNE ARAP GELENEKLERİNDEN NASIL KURTULACAĞIZ BİR BİLEN VARMI CAHİLİYE DEVRİNE AZ KALDI
Yavaş yavaş yine anlaşıyoruz millet aya gidiyor biz araplaşıyoruz Yakında kız çocuklarını okutmayacağız diri diri toprağa gömecekz Müslümana yakışan budur
mevlam kabede bile ayırmamış kadın erkek birarada tavaf yapıyor....nedir bu kalplerdeki fesatlık ;daha evde ,ilkokulda ciniyetten ,vss diyer özelliklerden öce karşımızdakini önce insan olarak görmeyi öğrenebilsek ve öğretebilsek keşke ..el uzaya çıkar oldu biz hala neyin derdindeyiz yazık.haaa bir de bakıyorumda sayın siyasetçilerimiz anadolu liselerini azalttı habire imamhatip açma derdindeler Allah rızasına bi bakın anadolu liseleri full sınıflar olmuş 40 kişi,imamhatipler boş,(göndern de açıkta kalmasın ,özele para yok mecburiyettn).siyasilerimizin çocukları torunları neden kolejlerde ?
Diğer Haberler