HABER

MEB ile Çalışma Bakanlığı arasında 3 protokol imzalandı

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan 3 ayrı protokolle, mesleki ve teknik öğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, istihdam için mesleki eğitim projesi, çocuklarda sosyal güvenlik bilincini oluşturmaya ve geliştirmeye yönelik işbirliği yapılacak.

MEB Başöğretmen Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratları katıldı. Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Çelik, mesleki ve teknik eğitimin genel öğrenimdeki payının yüzde 43'e yükseldiğini belirterek, hükümetin 2011 yılı hedefinde bu rakamın asgari yüzde 50'ye ulaşmak olduğunu ifade etti. Çelik, "Umut ediyorum ki biz bu oranı gelecek sene yakalayacağız" dedi. Hüseyin Çelik, günümüz çağında bazı mesleklerin önemini yitirdiğini ve insanların meslek değiştirdiğini belirterek, 2. Dünya Savaşı'nda yıkılan Japonya'nın mesleki konuda yetişmiş insanlarla ayağa kalktığını söyledi. Hüseyin Çelik, dünyada yaşanan krize rağmen meslek edindirmede herhangi bir gevşemenin sözkonusu olmadığını ifade etti. Tek parti iktidarı olmasının bu işin önünü açtığını söyleyen Bakan Hüseyin Çelik, mesleki yeterlilik kurslarının Türkiye'nin hem Avrupa Birliği'ne (AB) entegrasyonuna hem de kişilerin iş bulmasına büyük avantaj sağlayacağını ve yeni kapılar açacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise iş kazalarının önemine dikkat çekerek, İş Sağlığı Güvenliği Yasa Tasarısının Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını ve kısa sürede TBMM'de yasalaşacağına inandığını kaydetti. Yasaların yeterli olmadığını, insanının kafasına iş sağlığı yasasının yerleşmesi gerektiğini belirten Faruk Çelik, iş kazalarının en çok meydana geldiği Tuzla Tersaneleri'nde bir işçinin kimyasal boya yaparken maske takmamasını örnek verdi. Mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Faruk Çelik, artık her işi yaparım devrinin bittiğini, işletmelerin birden fazla işi yapan kalifiye eleman aradığını ifade etti. AK Parti iktidarı döneminden önceki dönemi kayıp yıllar olarak tanımlayan Faruk Çelik, bu dönemde Türkiye'nin niteliksiz iş gücüyle karşı karşıya kaldığını söyledi. "Sanayicimiz nitelikli işgücü ile yanıp tutuşuyor" diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, İş-Kur'a başvuranların yüzde 43'ünün hiçbir mesleki formasyona sahip olmayanlar olduğunu ifade etti. Konuşmasında Sosyal Güvenlik Yasası'na değinen Faruk Çelik, maddelerin anayasa kuralları gibi değiştirilmemesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra iki bakan, mesleki ve teknik öğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, istihdam için mesleki eğitim projesi, çocuklarda sosyal güvenlik bilincini oluşturmaya ve geliştirmeye yönelik işbirliğini sağlayan üç ayrı protokolü imzaladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön