MEB'den SBS deneme sınavına yasak

ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı, 2008 yılı içerisinde OKS ve ÖSS için deneme sınavı yapılabileceğini, ilköğretim öğrencileri için SBS deneme sınavının ise yapılmasına ise izin verilmeyeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bir genelge yayınlayarak, özel dershanelerin bulunduğu dernekler tarafından öğrencilerin bilgi düzeyinin belirlenmesi amacıyla deneme sınavlarına izin verildiği kaydedildi. MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül'ün imzası ile gönderilen genelgede "Yılda bir kez ve Bakanlığımızı belirleyeceği tarihlerde sadece Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Deneme Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Deneme Sınavı (ÖSS) yapılması, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yapılmaması ilgi (b) Makam Onayı ile uygun görülmüştür" denildi.

-OKS VE ÖSS DENEME SINAVINA İZİN VAR-

Genelgede makam onayı gereğince Bilgider, Tuder, Öz-De-Bir, Güvender ve Kültür-Bir isimli derneklerin 4 Mayıs 2008 tarihinde OKS, 10 Mayıs 2008 tarihinde ÖSS deneme sınavı yapacağı açıklandı. Genelgede, izin verilmeyen bazı dernekler ve özel dershanelerin ilköğretim öğrencilerine SBS adı altında deneme sınavı yapma "girişiminde" bulundukları duyumları alındığı bildirilirken, "Makam Onayı belirtilen sebeplerden dolayı; 2008 yılı içinde sadece OKS ve ÖSS için deneme sınavı yapılması uygun bulunduğundan, ilköğretim öğrencileri için SBS deneme sınavı yapılmasına izin verilmeyecektir" denildi. (ANKA)