Meclis Kara Harekatı'nı görüşüyor

ANKARA (ANKA)- Meclis, bugün CHP'nin Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatıyla ilgili CHP'nin genel görüşme önergesini ele alıyor. Saat 14.00'de başlayan Genel Kurul'da, genel görüşme önergesinin ön görüşmesi kapalı oturumda görüşülüyor. Oturumu, TBMM Başkanı Köksal Toptan yönetiyor.

Genel Kurul'da ilk olarak oturumun kapalı yapılmasına ilişkin önerge okundu ve oylandı. Kapalı oturum önerisi kabul edildi. Meclis Genel Kurulu bugün saat 14.00 toplandı. Genel Kurul'un gündemini ise Kuzey Irak'a kara harekatıyla ilgili CHP tarafından verilen genel görüşme önergesi oluşturuyor.

CHP'nin genel görüşme önergesinde ise "Hükümetin Meclis'ten aldığı yetkiyi niçin sınırlı bir operasyonu gerçekleştirmek için kullandığı, ABD'nin niçin operasyonun sona erdirilmesini talep ettiği, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara'da operasyonun bir an önce sona erdirilmesi talebine devlet yetkililerinin ne yanıt verdiği" gibi konuların Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi istenmişti.

Genel görüşme önergesi kapalı oturumda ele alınıyor. Kapalı oturumda Genel Kurul salonuna milletvekilleri ve bakanlar dışında kimse alınmıyor. Genel Kurul'da sağır ve dilsiz kavaslar görev yapıyor. Genel Kurul salonu çevresinde bulunan kulisler, koridorlar, basın merkezi ve bürolar da başaltıldı.
Kapalı oturumdaki görüşmelere ilişkin açıklama yapılamazken, görüşme tutanakları da devlet sırrı olarak saklanacak. Kapalı oturum tutanakları ancak üzerinden 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor.