HABER

Meclis, sine-i millet kararını tartışıyor

"Sine-i millete değil sine-i meclis'e dönseler daha iyi olur"

ANKARA (İHA) - Kapatılan DTP'nin milletvekillerinin aldığı sine-i millet kararı Meclis'te de geniş yankı bulurken, AK Parti İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, "Bana göre arkadaşlar sine-i millete değil de sine-i Meclis'e dönseler, o günü bekleseler çok daha iyi olur" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkındaki kapatma kararının ardından bağımsız kalan 19 milletvekili, dün Diyarbakır'da yapılan toplantıda milletvekilliğinden istifa ederek sine-i millete dönme kararı aldı. Kapatılan DTP'nin milletvekillerinin sine-i millet kararı Meclis'te de tartışma konusu oldu. Milletvekillerinin büyük bölümü eski DTP'lilerin sine-i millet kararına destek vermedi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, dün İçişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını belirterek, Siyasi Partiler Yasası'nın demokratikleşmesi, Seçim Yasası'nın yeniden değerlendirilmesi ve partileri kapatmayı zorlaştıracak hükümler içeren bir Anayasa değişikliği yönünde adım atılması gerektiğini söylediğini anlattı. Bunların adım adım yapılabileceğini söyleyen Uras, "Meclis'te bu sorunların ele alındığına ve barıştan yana adım atıldığına dair topluma bir güven verilebilirse bence süreç

farklılaşabilir. Parlamento'dan başka çözüm yeri yoktur. Adım atma sırası TBMM'de" diye konuştu.

Milletvekillerinin Meclis'te bugüne kadar hiçbir şey olmamış gibi davranılmaması gerektiği düşüncelerini takdir etmek gerektiğini söyleyen Uras, sine-i millet kararının simgesel bir yanı olduğunu ifade etti. Orta ve uzun vadede bütün bu görüşlerin değişebileceği bir zemin yaratmak gerektiğini belirten Uras, Ahmet Türk gibi bu kadar barıştan yana, her türlü şiddete karşı olan bir insanın siyasi yasaklı olmasının kamuoyu vicdanını tahrip ettiğini söyledi. Uras, "Yanlışın neresinden dönersek barıştır. Ne

yapacaksak Meclis zemininde yapılacak. Mutlaka yeniden bir durum değerlendirmesi yapılacaktır. İçişleri Bakanı da bu hafta içinde bunun müzakeresini yapacağız dedi" şeklinde konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, milletvekillerinin istifasının Genel Kurul'un kabulüyle ancak geçerlilik kazanacağına işaret ederek şunları kaydetti:

"Genel Kurul'a gelsin hep beraber görüşürüz. Seçim yaklaştı. Herkes hesabını sandıkta verecek. Bana göre arkadaşlar sine-i millete değil de sine-i Meclis'e dönseler, o günü bekleseler çok daha iyi olur. Demokrasilerde en güzel hakem halktır, sandıktır."

Gündüz, bir soru üzerine 2010'da seçim ihtimali görmediğini, belki seçimin yaz ayına gelmesinden dolayı 3 ay öne çekilebileceğini ifade etti. AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ise şunları söyledi:

"Arkadaşların kararına saygı duymak zorundayız. Meclis'e gelmeden bir şey söylemek uygun değil. Meclis'e gelecek, grup olarak konuşacağız ve ne yapacağımıza karar vereceğiz. Verilen kararın hangi ruh haliyle, hangi ortamda verildiğini bakmak gerekir. O karar Meclis'e geldiğinde görüşlerimizi bildireceğiz."

Kiler, şu anda erken seçimi gerektirecek bir ortam olmadığını da dile getirdi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, kapatılan DTP milletvekillerinin istifalarının Meclis'e geleceğini hatırlatarak, Meclis'in gereğini yapacağını ifade etti. Erdem, "Meclis'e bir gelsin, genel hava nedir, partiler ne düşünüyor, ona göre ben de değerlendireceğim" dedi.

Kimsenin DTP'nin kapatılmasından dolayı sevinç içinde olmadığını ama Türkiye'de kanunlar bulunduğunu kaydeden Erdem, herkesin bu kanunlara uymak zorunda olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin kararına da saygı duymak zorunda olduklarını belirten Erdem, "Yanlış olduğu kanaatinde de değilim. Terörist bir örgütle iç içe olan bir partinin TBMM'de olması hoş karşılanamaz. Anayasa Mahkemesi de bu yönde karar verdi. İstifalarına onay vermek ise ayrı bir şey. Partilerin tutumları ortaya çıkacak, şu anda ben

tek başıma 'şöyle yapacağım' demek istemiyorum" diye konuştu.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, ölçülü davranışlara Türkiye'nin ihtiyacı olduğu, Türkiye'nin zararına olacak davranışlardan kaçınılması gerektiği, bölücülüğün ve terör örgütünün işine yarayacak söylem ve davranışlardan kaçınılması gerektiğini uyarılarında bulunduğunu hatırlatarak, "Biz her şeyi bu doğrultuda değerlendiriyoruz" dedi.

Milletvekillerinin zaten milletin içinde olduklarını, milletin dışında olmadıklarını kaydeden Uzunırmak, istifaların onaylanması konusunda bir şey söylemek için henüz erken olduğunu dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön