Meclis'e yeni güvenlik sistemi kuruluyor

Meclis'e yeni güvenlik sistemi kuruluyor

Ankara (AA)- TBMM'nin ana ve ek binalarında tüm ses, veri ve görüntü iletişimini, kablolu ve kablosuz olmak üzere tek omurga üzerinde toplamayı amaçlayan, "Meclis Enformasyon ve Telekomünikasyon Sistemleri Projesi", TBMM ile Türk Telekom arasında yarın imzalanacak protokol ile hayata geçirilecek.

Protokol, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany tarafından yarın Meclis'te imzalanacak.
Proje kapsamında, TBMM yerleşke alanı çevresinde konuşlandırılmış, çevre koşullarına dayanıklı, alarm destek yazılımları ile güçlendirilmiş, uzun süreli kayıt yeteneğine sahip, hareketli ve sabit kameralardan oluşan kamera güvenlik sistemi kurulacak.

Modern iletişim altyapısı, güvenlik kameraları ve destek yazılımları ile plaka tanıma, şüpheli nesne algılama gibi sistemler ile yerleşke güvenliği yanısıra ziyaretçi giriş çıkışlarında da hız ve güvenlik sağlanacak. Kurulacak olan kablosuz internet erişimi, tüm yerleşke alanını kapsayacak. Milletvekillerine dağıtılan dizüstü bilgisayarlar ve
kablosuz ağ erişim yeteneği olan cep telefonları ile yerleşke alanının her yerinden internet ve intranet erişimi sağlanacak. AVEA ile yapılan anlaşma ile Mobil-Vizyon adı verilen teknoloji kullanılarak, Meclis TV, cep telefonları üzerinden seyredilebilecek. Türk Telekom hibesi ile gerçekleştirilecek proje, aynı zamanda TBMM telefon santralinin de geliştirilmesini hedefliyor.