HABER

Meclis'in 3'te ikisi obez!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan vekillere kilo değerlendirmesi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının bütçe sunumunu yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye nüfusunun obez, kilolu ve normal olarak üçe ayrıldığını, normal kiloda olanların üçte birin içinde olduğuna işaret ederek, “Şu salonda bir değerlendirme yapsak bir hekim gözüyle baktığımız zaman buna yakın bir oranın bu salonda da varlığını görüyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2012 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

-TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ OBEZ-

Türkiye’de obezitenin çok ciddi bir problem halinde olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “Şu anda gündemimizde en önemli iş budur sağlık bakımından. Türkiye’yi aşağı yukarı üç kısma ayırabiliriz. Maalesef normal kiloda olanlar bu üçte birin içinde. Diğer bütün vatandaşlarımız kilolu ya da obez. Şu salonda bir değerlendirme yapsak bir hekim gözüyle baktığımız zaman buna yakın bir oranın bu salonda da varlığını görüyorum. Obez de vardır muhtemelen ama kilolular da var” dedi.

Bakan Akdağ’ın sözlerine salondan, “Nihat Bey’den başlayın Sayın Bakanım, kendinizden...” karşılığı geldi. Bakan Akdağ da, “Yok tek tek söylemeyelim de. Ben zaten kendimden başladım. Çok doğru bir şey söylüyorsunuz” diye yanıt verdi.

-OBEZ SAYISI ARTTI-

Sağlık Bakanı’nın bütçe sunumu için dağıttığı kitapçıkta, 2010 yılında obez yüzde 36, normal yüzde 28, kilolu yüzde 36 olarak yer aldı. Bu oran 1998’te obez yüzde 22, kilolu yüzde 23, normal yüzde 55 olarak gösterildi.

-AKP DÖNEMİNDE ŞEKER HASTASI ARTTI-

Sağlık Bakanı, şeker hastalığı olanların diyabette olanların 2 katına çıktığını da işaret etti. Akdağ’ın bu sözlerine salondan, “AKP döneminde artmış” karşılığı geldi. Sağlık Bakanı’da, “Doğru AKP döneminde arttı bunlar, kabul etmek lazım” dedi. Muhalefet sıralarından da, “Milleti şeker hastası yaptınız” sesi yükseldi.

Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgiye göre 20 yaş üzeri diyabetli nüfus oranı 1998’de yüzde 7, 2010’da yüzde 13 oldu.

-BAKANLIĞIN YENİ YAPISI-

Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılmasını anlatan Akdağ’a, CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, “Sayın Bakanım bizi niye aylarca çalıştırdınız?” diye sordu. Bakan Akdağ’da, “Sizin çalıştırdığınızı yaptık” derken Aslanoğlu, “Hayır. Hakkımı helal etmiyorum. Emek bizim emeğimiz” dedi.

-VAN DEPREMİ-

Sağlık Bakanı, Van depreminde 112 acil sağlık ekipleriyle 20 dakika içerisinde gerekli müdahalelere başlandığını ifade ederek, “Bölgeye 7 ambulans helikopter ve 2 ambulans uçak gönderdik. Bölgeye personeliyle birlikte 295 ambulans gönderdik. 5 çadır hastane kurduk. 2 eczane tırı, 2 gezici diş kliniği aracını bölgeye ulaştırdık. Deprem bölgesine 95 ton ilaç, serum ve sarf malzemesi ile hastane tıbbi donanım seti sevk ettik” dedi.

-AİLE HEKİMİ UYGULAMASI-

Sağlık Bakanı, tüm muayeneler içinde sağlık ocaklarının tercih oranı 2002 yılında yüzde 37 olduğunu, aile hekimliğine geçişle birlikte birinci basamağı tercih edenlerin oranının yüzde 42 olduğunu kaydetti.

-ORGAN NAKLİ-

Bakan Akdağ, organ nakli hizmetleri konusunda da bilgi verdi. Akdağ, organ naklinin 2002’de 729, 2011’de 3 bin 535 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Yoğun bakım yatağının 2002’de 869, 2011’de 9 bin 400 olduğunu belirten Sağlık Bakanı, klinik şefleri dahil 31 bin 386 uzman hekimin tam zamanlı çalıştığını söyledi.

-ORTALAMA 70 BİN VATANDAŞ RANDEVU ALARAK MUAYENE OLUYOR-

Sağlık Bakanı, 182 Çağrı Merkezi’ne bugün itibarıyla 69 ilde 739 hastanede çağrı merkezi yoluyla günde ortalama 70 bin vatandaşın randevu alarak muayene olduğunu da ifade etti.

Sağlık Bakanı’nın verdiği diğer bilgiler şöyle:

2010’da evde sağlık hizmetinde 98 bin kişiye ulaşıldı. 2012 yılında 140 bin vatandaşa ulaşılması hedefleniyor.

2002-2011 yıllarında ilaç kutu sayısı artış oranı yüzde 143 oldu.

2002-2011 yıllarnıda kamu ilaç harcaması artış oranı ise yüzde 19 oldu.

Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 86, Ankara’da 173, Ağrı’da 38. Uzman hekim başına düşen en az nüfus Ankara’da, en çok nüfus ise Ağrı’da. (ANKA)

Geri Dön