Meclis'in gündemi: Sosyal Güvenlik ve kapatma davası

Meclis'in gündemi: Sosyal Güvenlik ve kapatma davası

ANKARA (ANKA) - Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta SSGSS yasa tasarısının görüşülmesine devam ediliyor. 1 Nisan'da bazı sendika ve örgütler tarafından protesto edilecek olan tasarının bu hafta Genel Kurul'da kabul edilmesi bekleniyor.

-GRUP TOPLANTILARI-

Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karara bağlı olarak Meclis'in bu haftaki en önemli gündemini AKP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin gelişmelerin oluşturması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararı Salı günkü siyasi partilerin grup toplantılarına damgasını vuracak.

1 Nisan Salı Meclis'te AKP, CHP, MHP ve DTP Grupları liderler başkanlığında toplanacak.

Bu arada parti kapatılmasına karşı AKP'li hukukçu kurmayların hazırladığı anayasal değişikliğinin de bu hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulması planlanıyor. 31 Mart Pazartesi günü AKP MYK toplanarak, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliği ile alternatifli formüller masaya yatırılacak. AKP'li hukukçuların uzun süredir üzerinde çalıştığı değişikliklere Erdoğan'ın onay vermesi halinde, sözkonusu değişikliklerle ilgili süreç 1 Nisan Salı günü Meclis'te işlemeye başlayacak.

-KİT KOMİSYONU FAALİYETLERİNE BAŞLIYOR-

KİT Komisyonu, 2006 yılı hesaplarına ilişkin üst komisyon denetim programı çerçevesinde çalışmalarına 2 Nisan Çarşamba günü başlıyor.

Komisyon bu hafta, 2 Nisan Çarşamba günü; Devlet Demiryolları İşletmeleri ve bağlı ortakları, 3 Nisan Perşembe günü; Devlet Malzeme Ofisi ile Acıpayan Selüloz Sanaye AŞ denetim programlarını görüşecek.

-GENEL KURUL-

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın görüşmelerine kaldığı yerden devam edilecek. Temel yasa olarak ve 6 bölüm olarak görüşülecek yasa tasarısının bu hafta bitirilmesi planlanıyor. Genel Kurul'un bu hafta gece geç saatlere kadar çalışması bekleniyor. (ANKA)