HABER

Meclis’te gece yarısı “yargı” kavgası

Meclis'te dün gece CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında tartışma çıktı.

ANKARA (ANKA) - TBMM Genel Kurulu’nda, Yargıtay ve Danıştay’ın daire sayısını artıran yasa tasarısı üzerindeki görüşmeler sırasında CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında tartışma çıktı. İcra müdürlüğü sınavını soran Kart, “Sayın Bakan, ciddi olun, dürüst olun. Adalet Bakanı gibi davranın” sözleri tansiyonu yükseltti.

-KART, İCRA MÜDÜRLÜĞÜ SINAVINI SORDU-

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Genel Kurulu’nda gece yarısı 7 Kasım 2010 tarihinde yapılan icra müdürlüğü sınavını hatırlatarak, şöyle dedi:

“Mülakat sonucunda ne oldu, biliyor musunuz değerli milletvekilleri? 590'a, 595'e, 599'a savruldular. Ne oldu bu mülakatın sonucunda? 603'üncü sırada olan kişi mülakatın sonucunda 3'üncü, 4'üncü sıraya getirildi. 4'üncü kişinin yazılı sınav notu 95,20 idi. Yeni sırası kaç oldu, biliyor musunuz? 508 oldu değerli milletvekilleri. Bakın, 300 kişi içinde 139 kişi, ilk 139 kişi bu şekilde 300'den sonraki sıralara aktarıldı.”

-ADALET BAKANI: “ÇARPITIYOR”-

Kart’ın sözlerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Sayın Kart bu soruyu komisyonda da sormuştu. Tabii, mülakatta sorulan sorulara ilişkin cevabı vermeme rağmen, Sayın Kart aynı suali getirip çarpıtarak burada bir daha soruyor” dedi.

-“DÜRÜST OLUN”-

Kart'ın, Adalet Bakanı’na, “Sayın Bakan, ciddi olun, dürüst olun biraz” sözleri ise AKP’li milletvekillerinin tepkisini çekti. Tansiyonun yükseldiği oturumda tutanaklara şu konuşma yansıdı:

Adalet Bakanı: Geliyorum… Sen dürüst olacaksın.

Atilla Kart: Adalet Bakanlığının gereğini yapın. Adalet Bakanı gibi davranın.

Adalet Bakanı: Soru sordunuz, cevabını alın Sayın Kart. Soru sordunuz, cevabını dinlemeye tahammül gösterin. Hem soru soracaksınız hem de cevabını siz vereceksiniz!

Atilla Kart: Adalet Bakanı gibi davranmıyorsunuz!

Adalet Bakanı: Değerli arkadaşlar, gerek hâkim savcı mülakatında gerekse unvanlı personel alım mülakatlarında farklı alanlarda sorular soruluyor. Bu, kanuna derç edilmiş, yazılmış. Sayın Kart'ın bahsettiği sualler genel kültür sorularıdır.

Atilla Kart: Allah Allah!

Adalet Bakanı: Oysa aynı mülakatta bakın neler soruluyor.

Atilla Kart: Karartma yapmaya devam ediyorsun, karartma yapıyorsun, gerçekleri konuşmuyorsun!

Adalet Bakanı: Muhakeme gücü ölçülüyor, bir; bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği ölçülüyor, iki; genel ve fiziki görünümünün, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğunun ve liyakatinin ölçülmesi yapılıyor, üç; yetenek ve kültürünün ölçülmesi yapılıyor, dört; çağdaş, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığının tespiti yapılıyor, beş. Bu beş ayrı konuda mülakatta sorular soruluyor. Diğerlerini söylemiyorsunuz, gizliyorsunuz, sadece genel kültür sorularını kürsüye taşıyorsunuz.

Atilla Kart: İnsanların sınavlarını 70'e düşürüyorsun, insanları eliyorsun!

-“YÜZÜNÜZ KIZARMADAN GELİP AYNI ŞEYLERİ TEKRAR EDİYORSUNUZ”-

Adalet Bakanı: Bunu ben size komisyonda da söyledim ama tekrar yüzünüz kızarmadan gelip burada aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk: Önce aynaya bak, aynaya! Önce senin yüzünün kızarması lazım!

Atilla Kart: Kamerayı neden kaldırdın!

Adalet Bakanı: İkincisi, icra müdür yardımcılığı sınavıyla ilgili olarak komisyonda şu soruyu sordunuz, dediniz ki… İlk 300'de, yazılıyı kazanıp da mülakatta kaybedenlerin sayısını verdi Sayın Kart. Ben de 'O rakamları aldım, inceleyeceğim.' dedim Sayın Kart'a ve inceledim. Değerli arkadaşlar, burada ilan ediyorum: Yazılı sınavını ilk 300'de kazananlardan 24 tanesi hâkim savcılık sınavını da kazanmış olduğu için hâkim savcılık sınavında değerlendirilmek üzere hiçbir tanesi sınavı kazanmamış, bir.

Atilla Kart: Onların ismini verir misin Sayın Bakan? O listeyi verir misin? Karartma yapıyorsunuz!

Adalet Bakanı: İki: 27 tanesinin hakkında adli ve idari soruşturma olduğu için mülakatta elenmiştir 27 tanesi. Üç: İlk 300'de yazılı sınavı kazandığı hâlde sözlü sınava girmeyen 22 kişi var.

-“DOĞRUYU KONUŞMUYORSUNUZ”-

Atilla Kart: Doğru konuşmuyorsunuz, inandırıcı değilsiniz!

Adalet Bakanı: Dinlemeyi bilmezsen doğrusunu anlamazsın tabii ki! 22 kişi de mülakata katılmamış, yazılıyı kazanmış ama mülakata gelmemiş. Bunları topluyoruz; soruşturma geçirenler, mülakata katılmayanlar, hâkimlik sınavını kazananlar toplam 69 kişi. Sayın Kart'ın bahsettiği 128'den 69 kişisinin gerekçeleri bunlar. Geriye kalan 59 kişi var. 300 kişilik yazılı sınavını kazananlar içerisinde 59 kişisi kazanamamış.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön