HABER

Meclis'te gizemli CD krizi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekillerine postalanan "Anadolu İslam Cumhuriyeti Anayasası" isimli CD kriz yarattı.

Meclis'te gizemli CD krizi
Meclis Başkanlığı, toplatma kararı alınca yeni bir kriz daha yaşandı. CHP'li Turgut Dibek, milletvekillerinin odalarına izinsiz, hatta gizlice girildiği, arama yapıldığı iddiasını gündeme taşıdı. Ama Meclis Genel Sekreterliği odalara girilmediği açıklamasını yaptı.
Meclis'te iki kriz içiçe yaşandı. Krizlerin sebebi bu kez bir CD. Meclis'e posta yoluyla gelen ve tüm milletvekillerine dağıtılan CD.
Anadolu İslam Cumhuriyeti Anayasası isimli CD, milletvekillerine kapalı zarf içinde PTT kanalıyla ulaştırıldı. İlk kriz CD'nin içeriği. Atatürk'e hakaretler içerdiği iddia edilen CD'nin Meclis'e ulaşması. Ama kriz burada da bitmedi, hatta yeni bir krize yol açtı.
Zira Meclis yönetimi içeriğin suç olduğu düşüncesiyle CD'leri toplattı. Karara CHP Kırıkkale Milletvekili Turgut Dibek karşı çıktı. Dibek'in iddiası, CD'lerin milletvekili odalarına izinsiz girilerek toplatıldığı. Milletvekillerinin özel eşyarının da aramadan nasibini aldığı.
Dibek, endişelerini yazılı soru önergesi ile gündeme taşıdı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in açıklama yapmasını istedi.
Ve o açıklama yapıldı. Ama Şahin'den değil, Meclis Genel Sekreterliği'nden.
Genel Sekreterlik, içerikle ilgili uyarıyı bir milletvekili danışmanının gündeme getirdiğini vurguladı, içeriğin suç teşkil edebileceği endişesi ile CD'lerin toplatıldığını doğruladı.
Açıklamada, "Haberleşme özgürlüğü nedeniye ilk etapta müdahele edilemezdi" denildi, "Toplatma işlemi milletvekili sekreterleri ve danışmanları aracılığı ile yapıldı, odalara girilmedi" bilgisi verildi.


Geri Dön