HABER

Meclis'te 'Nuri Alço' tartışması

Meclis Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu tartışmalarına Türk sinemasının "kötü adam" karakteri ile özdeşleşen Nuri Alço da dahil edildi.

Meclis'te 'Nuri Alço' tartışması

AKP’li Sadi Bilgiç, "Meclis’in kötü adamı gibi bakmaya başladılar. Ben Nuri Alço değilim" sözlerini MHP’li Emin Haluk Ayhan "üzüntü verici" buldu. Kendisi de sinemacı olan BDP’li Sırrı Süreyya Önder, "Ortalık gerçek kalleşlerle dolu iken Nuri Alço’ya haksızlık yapılmasını meslektaşı olarak kınıyorum" dedi.

Türk sinemasının kötü adam karakterlerinden Nuri Alço’nun adı ilk olarak TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanun Teklifi’nin Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında gündeme geldi. AKP’li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Sadi Bilgiç, kendisini Nuri Alço gibi hissettiğini ifade ederek, "Meclis’in kötü adamı gibi bakmaya başladılar. Ben Nuri Alço değilim" dedi.

Bilgiç’in bu sözleri MHP’li Haluk Emin Ayhan tarafından kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde yeniden gündeme taşındı. Kanunla MHP grubu adına söz alan Emin Haluk Ayhan, Meclis’te görüşülen yasaların "Torba", "Küçük torba", "Büyük torba", "Bedelli", "Şike yasası" gibi ifadelerle nitelendiğini, Teşkilat Yasası ile ilgili de iktidar partisi milletvekillerinden birinin "Ben Nuri Alço değilim" ifadesiyle nedeniyle basında yer aldığını söyledi. Ayhan, "Bu, Türkiye Büyük Millet Meclisi açısından gerçekten üzüntü vericidir, bunu üzülerek ifade ediyorum, gerçekten sıkılarak ifade ediyorum." dedi

Ayhan yasanın maddelerinin oylaması sırasında yaşanan manzarayla ilgili de ilginç bir değerlendirmede bulundu. Söylediklerinin siyasi latife olarak kabul edilmesini isteyen Ayhan, "Eğer Komisyon yetkilisinin ilgili görevli omzuna dokunursa "Katılıyoruz", dizine dokunursa "Katılmıyoruz" deniliyor. "Takdire bırakıyorum" dediği zaman neresine dokunacak, onu bilmiyorum" dedi.

-"ORTALIK GERÇEK KARDEŞLERLE DOLU İKEN NURİ ALÇO’YA HAKSIZLIK YAPILIYOR"-

Ayhan’ın konuşmasından sonra BDP grubu adına İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder söz aldı. Teşkilat yasası ile Nuri Alço’nun gündeme gelmesini eleştiren Önder, "Öncelikle, bir sinema emekçisinin kalleşlikle özdeşleşmesi sadece rolünü çok başarılı, sanatını çok başarılı icra ettiği anlamına gelir. Ortalık gerçek kalleşlerle dolu iken Nuri Alço’ya haksızlık yapılmasını buradan bir meslektaş olma hasebiyle kınayarak başlıyorum" dedi. Önder, "Ben size gerçek bir kalleşlik hikâyesi anlatayım" diyerek 4/C uygulamasının nasıl ortaya çıktığını anlattı. Önder, "Siz bu ülkenin onurunu, izzetini, haysiyetini, toplam varlığını, bugüne kadar getirdiği birikimini sermayeye peşkeş çekince dışarıda kalan işçilere verilen addır 4/C" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
nuri alço rol icabı nuri alço.bazılarının ruhu nuri alço.onlar hergün gazozumuza ilaç koyup halkı uyutuyorlar.ne yaptıkları da ortada
MİLLETİN HOŞUNUA GİDİYOR DEMEKKİ..ALAN RAZI VEREN RAZI..
tanitatikaram zillisi..ben ne razıyım ne de oyumu verdim..TÜRKÇE anlama özürlüsümüsün sen..yorumu iyi oku..sana kötü bir şey yazardım ama nikine dua et..rahmetliyi çok dinledim gençliğimde, hayranıydım..garsonluktan popstarlığına çıkmıştı..ama senden garson bile olmaz bu zekayla..
sinekyedili seni bilmem ama ben razı olanlardan değilim.iki kişiden biri razıyken geriye tek sen kalıyorsun üzgünüm.
dil bilimci olabilirsin ama mizahçı değilsin.olaya bir de mizah açısından bak..bir de şu vara yoğa -sel, -sal eki ilave eden sözde dil bilimcilerdenmisin onu da bileyim..
sinekyedili : Eğitim durumun nedir bilmiyorum ama yazdığın ilk yorumdan şu anlaşılıyor: "milletin hoşuna gidiyor demek ki; alan razı,veren razı (sanane, sen karışma)".Bu da olayı onayladığın anlamına geliyor. Ben bir dilbilimciyim bana bu konuda ahkam kesme.Senden alıntı yaptığım bir cümlede bile birçok yazım kuralını düzelttim bak ta öğren.
Meclis değil sirk
nuri alçonun gazozunu içesiceler..
Geri Dön