HABER

Meclis'te son dakika karar: HDP'li Besime Konca'nın milletvekilliği düşürüldü

Ankara'dan gelen son dakika habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca'nın milletvekilliği TBMM Genel Kurulu'nda düşürüldü. Besime Konca ile birlikte HDP'li 5 ismin milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra 1 Kasım seçimlerinde Meclis'te 59 sandalyeyle temsil hakkı kazanan HDP'nin milletvekili sayısı 54'de düştü.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Bahçekapılı gündeme geçmeden önce Başbakanlığın, Anayasa'nın 84. maddesine göre, Konca'nın kesin hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkeresini okuttu.

KESİNLEŞMİŞ MAHKEME KARARI NEDENİYLE VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Başbakanlık Tezkeresi'nde, Konca'nın, terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılmasına ilişkin mahkeme kararının kesinleştiği anımsatıldı. Tezkere'de, Anayasa'nın ilgili maddesi uyarınca Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesi için gereğinin yapılması talep edildi.

Bahçekapılı, Anayasa'nın 76. maddesi kapsamında milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin olan ve Anayasa'nın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince bilgiye sunulan kesinleşmiş mahkeme kararı okunduğu için Konca'nın milletvekilliğinin düştüğünü duyurdu.

HDP'LİLER PROTESTO ETTİ

Bu arada söz konusu Başbakanlık Tezkeresi okunurken, HDP milletvekilleri sıralara vurarak, Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, kararın okunmasının ardından söz alarak Besime Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. "Siyasallaşmış bir yargının kararını kabul etmediklerini" söyleyen Yıldırım, "bu yanlı kararların hesabının er geç verileceğini" ifade etti.

Bu arada Anayasa'ya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulunda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşüyor.

HDP'NİN DIŞARDAKİ VEKİL SAYISI 54’E DÜŞTÜ

HDP’li Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle birlikte bugüne kadar 5 HDP vekilin milletvekilliği düşürülmüş oldu. İlk olarak HDP'nin eski eş genel başkanı ve Van Milletvekilli Figen Yüksekdağ hakkında kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek milletvekilliği düşürüldü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da hakkında verilen hapis cezasının onaylanmasının ardından vekilliği düşürülen ikinci isim oldu. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ise Meclis tarihinde ilk kez devamsızlık gerekçesiyle yasama yılı tatiline girmeden hemen önce milletvekillikleri düşürüldü.

Yemin etmediği gerekçesiyle yasama faaliyetlerine katılamayan HDP Ağrı Milletvekilli Leyla Zana ile birlikte tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 8 milletvekilinin de durumu göz gönünde bulundurulduğu durumda HDP'de yasama faaliyetinde katılabilen vekillerin sayısı 34'e düştü.

BESİME KONCA KİMDİR?

20 Şubat 1970 senesinde dünyaya gelen Besime Konca aslen Siirtlidir. Türk siyasetçi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Siirt milletvekili olarak meclise girmiştir.

Besime Konca 20 Şubat 1970 tarihinde Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Hasan Bey ve Reyhan Hanım'ın çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sevdilli köyünde tamamlamasının ardından Samsun 19 Mayıs Lisesini bitirdi. 1993 ve 2004 yılları arasında siyasî suçlardan 11 yıl cezaevinde kaldı. 2009 yılında KCK Ana Dava Operasyonları kapsamında yeniden tutuklandı. 2014 yılında serbest bırakıldı. Bir süre Özgür Kadın Kongresi Derneğinde çalıştı. Bekar olan Konca, iyi derecede Kürtçe bilmektedir

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclisi Üyesi olarak MYK'da görev alan Konca, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Siirt ikinci sıra milletvekili adayı gösterildi ve milletvekili seçildi.


Geri Dön