HABER

Meclis'te yemin töreni heyecanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23. Dönem milletvekilliği yemin töreni sona erdi. TBMM Genel Kurulu, Başkanlık seçimi için 9 Ağustos Perşembe günü saat 15.00'te toplanacak.

Meclis'te yemin töreni heyecanı

Meclis'in yeni yasama dönemi öncesinde milletvekilleri yeminlerini yaptı. Yemin töreni için yapılan oturuma iki kez ara verildi. 10 saat 20 dakika süren yemin töreni, geçmiş dönemlere göre sönük ve durgun geçti.

Genel Kurul'a en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlık etti.

Yeni milletvekillerinin heyecanları dikkat çekerken, milletvekillerinin büyük bir kısmı yeminlerini kürsüye konulan kağıttan okudu. Milletvekillerinin tümüne yakının yemin metni üzerinde uzun süre çalıştıkları ve hata yapmadan okumaya gayret ettikleri gözlendi. Bazı milletvekilleri ise yemin metnini hazırladıkları ve büyük puntoyla yazılmış notlardan okudu.

Yemin töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yemin ettikten sonra İstanbul'daki programı için ayrılırken, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve bazı bakanlar yemin törenini Genel Kurul'dan ayrılmadan takip etti.

Töreni baştan sona izleyen diğer bir lider de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, verilen aralar dışında Genel Kurul Salonu'ndan ayrılmadı. Çok sayıda MHP'li milletvekili de Bahçeli gibi, Genel Kurul Salonu'ndan ayrılmadı.

Yemin töreninin başlarında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ilerleyen saatlerde Genel Kurul'a diğer partilerin genel başkanlarının yeminlerini izlemek için girdi.

DTP'li milletvekilleri de yemin töreninin büyük bir bölümünü Genel Kurul Salonu'ndan takip etti. DTP'liler, verilen iki ara dışında kulislere nadiren indi.

Yemin töreninde saatler ilerledikçe, gerek ziyaretçi gerekse milletvekillerinin törene olan ilgisi azaldı. Aynı şekilde, törenlerin açılışına büyük ilgi gösteren basın mensuplarının sayısı da saatler ilerledikçe azaldı. Tören boyunca hizmet veren Meclis lokantasının garsonları da yeni milletvekillerini tanımak için gayret sarfetti.

Yemin töreni, geçici Başkan Şükrü Elekdağ'ın teşekkür konuşmasıyla sona erdi. Yemin töreninin ardından, 22 Temmuz seçimlerini kazananlar milletvekilliği sıfatını resmen kazanmış oldular. Yemin töreninde bulunmayan AKP İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı ise, katıldığı ilk Genel Kurul toplantısında yeminini gerçekleştirecek.

23. Dönem Parlementosu'nun ilk gününde dikkat çeken diğer olaylar ise şöyle:

-Yabancı misyon temsilcileri yemin törenine büyük ilgi gösterirken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, yüksek yargı organı başkanları törene katılmadı. Törende sadece Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın hazır bulundu.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve bazı bakanlar, yemin töreninde Bakanlar Kurulu sıralarında oturdu.

-Yemin törenine, Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ile DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün geç katıldı

-Yemin töreni öncesinde, trafik kazasında hayatını kaybeden İstanbul Milletvekili Mehmet Cihat Özönder için saygı duruşu yapıldı.

-Yemin eden ilk bayan milletvekillerinden CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur'un altı oklu beyaz elbisesi dikkat çekti. Erbatur gibi, 4 bayan milletvekilinin de beyaz tercih ettiği görüldü.

-Rize Bağımsız milletvekili ve eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz muhalefet sıralarının en arkasındaki koltuklarda oturdu. Yılmaz'ın, yanına oturan Sivas Bağımsız Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ile sık sık sohbet ettiği görüldü. Bu arada Yılmaz'a eşlik eden eski ANAP'lı kurmayları, dinleyici localarında yer aldı.

- TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin ant içme töreni sırasında il sırası Ankara'ya geldiğinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulunuldu.

-Batman ilinden bağımsız aday olan sonra da DTP'ye geçen Ayla Akat Ata'nın ismi okundu. Kürsüye gelen DTP'li Ata, milletvekili yeminini ederken son anda 'Büyük Türk milleti' yerine heyecandan dili sürçerek 'Büyük Türk milliyeti' dedi fakat sonra hatasını düzeltti.TBMM Geçici Başkanı, Başbakan Erdoğan ile çok sayıda milletvekili Ata'yı alkışladı. Ata'nın ardından yine Batman'dan bağımsız seçilen sonra da DTP'ye katılan Bengi Yıldız da yeminini etti.

-AK Parti'den İstanbul milletvekili seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da andiçti. Kürsüye gelişinde, AK Parti Grubu ve bakanlar tarafından ayakta alkışlanan Erdoğan, Geçici Başkan Şükrü Elekdağ'ı selamladıktan sonra andiçti. Erdoğan, andın ardından yine ayakta alkışlandı.

-AKP İstanbul Milletvekili görme özürlü Lokman Ayva yeminini ederken tüm genel kuruldan alkış aldı. Kürsüye özel hazırlanmış kör alfabesiyle yazılmış yemin metni ile gelen Ayva, yeminini hatasız okudu. Salonda bulunan tüm milletvekillerinin Ayva'yı alkışladıkları görüldü.

-Abdullah Gül, yemin için kürsüye gelirken, AKP'li milletvekilleri ayakta alkışladı. Bu sırada, bazı AKP'li milletvekillerinin yerlerinden kalkmadığı ve Gül'ü alkışlamadıkları görüldü. Gül yemin ettikten sonra yerine dönerken, yine ayakta alkışlandı. Ancak, yine bazı AKP'li milletvekillerinin ayağa kalkmadığı gibi Gül'ü alkışlamadığı da dikkat çekti. Bazı AKP'li milletvekilleri de Gül'ün yemin ederken, hızlı adımlarla Genel Kurul'a girdi. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ise, Gül yemini bitirdikten ve yerine oturduktan sonra salona geldi. Salonda bulunan tüm muhalefet milletvekilleri de Gül'ü alkışlamadı.

-23.Dönem Milletvekilleri yemin töreni öncesinde MHP ve DTP'liler arasında başlayan "alkış" siyaseti milletvekillerinin yeminleri sırasında da devam etti. Tören boyunca yerinden ayrılmaksızın tüm milletvekillerinin yeminlerini izleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başta DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk olmak üzere çoğu DTP'li milletvekilini yemin ettikten sonra alkışladığı görüldü.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yeminleri sırasında ayağa kalkarak alkışlayan AKP milletvekilleri AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç'a alkışları ise "cılız" kaldı. Arınç'ın kürsüye giderken çok az sayıda AKP'li milletvekilinin ayağa kalkıp alkışlarken yemin sonrasında ise yine çok az sayıdaki AKP'li milletvekili ayağa kalktı. Arınç'a en çok alkış Bakanlar Kurulu sıralarından geldi.

-DTP'liler kendilerini yemin ettikten sonra alkışlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin alkışlarına karşılık verdiler. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kürsüye giderken MHP milletvekilleri ayakta alkışlarken AKP'lilerden Bahçeli'ye alkış gelmedi. Bahçeli yeminin ardından sırasına geri dönerken başta DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık olmak üzere Bahçeli'yi alkışladılar. Bahçeli'nin yemini öncesinde Genel kurul salonuna gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Bahçeli'yi alkışlayanlar arasında yer aldı.

-Mecliste yemin eden Rize bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz'a kürsüye giderken hiç alkış gelmedi.Kürsüden dönerken sadece birkaç milletvekilinden alkış alan Yılmaz, Bahçeli ile el sıkıştıktan sonra sırasına geri döndü. Bahçeli'yle el sıkışarak sıcak bir görüntü veren Yılmaz, Bahçeli'ye yakın oturan Baykal ile göz göze gelmekten kaçındı. Aynı şekilde genel kurul salonundan çıkan Deniz Baykal da selam vermeden Yılmaz'ın yanından hızlı adımlarla geçti.

-Meclide yemin eden diğer bir lider Sivas'tan bağımsız milletvekili seçilen BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu AKP milletvekilleriyle uzun süre sohbet ettikten sonra kürsüye gitti. Yeminini ettikten sonra alkış aldığı MHP sıralarına doğru yönelen Yazıcıoğlu, MHP Lideri Bahçeli ve MHP yöneticileriyle el sıkıştı. Yazıcıoğlu, DTP'lileri de başıyla selamladı. Ön sıralarda oturan AKP ve CHP'lilerle de el sıkışan Yazıcıoğlu, daha sonra yerine geçti.

-Geçici Başkan Elekdağ birleşimi kapatırken, Meclis Başkanlığı seçimi için, geçici Başkanlık Divanı'na beş gün içinde adayların bildirilmesi gerektiğini belirtti ve bu sürenin ardından Genel Kurul'un ikinci birleşiminin 9 Ağustos Perşembe günü saat 15.00'te başlayacağını belirtti. Bunun üzerine Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, oturduğu yerden bu sürenin yeterli olmadığını, yemin töreninin 5 Ağustos Pazar gününün ilk saatlerinde sona ermesinden kaynaklı olarak ikinci birleşimin 10 Ağustos Cuma günü yapılması gerektiğini söyledi. Geçici Başkan Elekdağ ise, Genç'in sözlü itirazını, oturumun kapandığını söylerek reddetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön