HABER

Meclis’te yeni yılın ilk gerginliği

Meclis Genel Kurulu’nda yeni yılın ilk gerginliği, Anayasa Mahkemesi’nin Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararının okunması sırasında yaşandı.

BDP’lilerin de DTP’nin kapatılmasının ardından ilk kez katıldığı Genel Kurul’da Anayasa Mahkemesi’nin kararının okunması sırasında BDP milletvekilleri ayağa kalkarak alkışla protesto etti. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise “Ahmet Türk bu meclise yine gelecek göreceksiniz” diye bağırdı.

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da, Anayasa Mahkemesi’nin, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı okundu. Kararın okunması sırasında, DTP’nin kapatılmasının ardından ilk kez Meclis Genel Kurulu’na katılan BDP milletvekilleri ayağa kalkarak, kararı alkışlayarak protesto etti. Bu arada BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın da “Ahmet Türk bu meclise yine gelecek göreceksiniz” diye bağırdığı görüldü. Oturumu yöneten Mumcu ise BDP’lileri uyardı.

-KURT VE ÜÇER ARASINDA KAPATMA GERGİNLİĞİ-

Meclis Genel Kurulu’nda, AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ile BDP Van Milletvekili Özdal Üçer arasında da gerginlik yaşandı. Kurt, BDP sıralarına giderek Üçer’e elini uzatarak tebrik etmek istedi. Kurt’a elini uzatmayan Üçer ise “kararın sorumlusu sizsiniz” dedi. Kurt Üçer’e “dışarıda görüşürüz” karşılığını verirken, Üçer’in AKP sıralarına doğru yönelmesi ve gerginliğin yaşanması üzerine TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık ve BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Üçer’i kulise çıkardı. (ANKA)

Geri Dön