HABER

Medvedev, Avrupa ülkelerini toplantıya çağırdı

İstanbul (AA)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğal gaz krizinin devam ettiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in doğal gaz kullanan Avrupa ülkelerini 17 Ocak'ta toplantıya çağırdığını söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Sergei Şmatko'nun davetlisi olarak Moskova'ya giden Bakan Güler THY'nin tarifeli uçağıyla yurda döndü. Güler, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'da çok ağır bir enerji ve doğal gaz krizi yaşandığını belirterek, bu nedenle olağanüstü hal ilan eden ülkelerin bulunduğunu kaydetti.
Güler, Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki enerji krizinin çok ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayarak, Moskova'da yaptıkları görüşmelerde soruna çözüm aradıklarını kaydetti.

Türkiye'nin sorunun çözümünde önemli bir konumda olduğunu dile getiren Bakan Güler, "Rusya ile Ukrayna arasındaki doğal gaz sorunu devam ediyor. Bu noktada Türkiye'nin katkıları özellikle isteniyor. Rusya Devlet Başkanı Medvedev doğal gaz kullanan Avrupa ülkelerini 17 Ocak'ta toplantıya çağırdı. Kriz ciddi boyutta. Ama bu ciddi sorunu, Türk basınına yansımamış olsa da çok şükür biz iyi yönetiyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön